• Pacjenci szukając kliniki, często sprawdzają opinie o lekarzu w Internecie. Coraz bardziej popularne stają się strony internetowe, przeznaczone tylko dla recenzji pacjentów
  • Analizowano co sprawia, że ci a nie inni  chirurdzy szczękowo-twarzowi otrzymują niskie oceny. Badanie mające zidentyfikować czynniki ryzyka prowadzono na stronie internetowej Yelp.com, z której chętnie korzystają pacjenci w Stanach Zjednoczonych 
  • Jeśli chirurg był kobietą z długim stażem (rezydentura przypadała na lata 1970) miał wysokie ryzyko niskiej oceny. W skali od jeden do pięć tylko jedna gwiazdka 

Co pacjenci myślą o lekarzu. Oceny online

W Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularne stają się platformy, na których pacjenci umieszczają recenzje na temat lekarzy dentystów. Zwykle jest to skala od jednej do pięciu gwiazdek. Chirurdzy szczękowo-twarzowi mają często bardzo słabe oceny. Czy są jakieś czynniki poza profesjonalizmem lekarza, które wpływają na niski poziom recenzji pacjetów? Wyniki próby znalezienia odpowiedzi na to pytanie ukazały się w Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology and Oral Radiology.

Badanie skupiło się na ocenach chirurgów szczękowo-twarzowych pracujących w prywatnych praktykach. Analizowano tylko przypadki  słabych, jednogwiazdkowych recenzji. Ostateczna próba badawcza obejmowała ponad 3, 8 tys. ocen umieszczonych na Yelp.com, czyli  jednej z najbardziej popularnych witryn z recenzjami pozyskiwanymi na zasadzie crowdsourcingu.

Im dłuższy staż zawodowy. Tym gorsza ocena

Okazuje się, że na bardzo słabą recenzję chirurga stomatologicznego lub całego gabinetu stomatologicznego miało wpływ bardzo wiele czynników .

Klinicyści, którzy odbywali rezydenturę w latach 70., byli ponad 4,5 razy bardziej narażeni na bardzo niską ocenę w porównaniu z młodszymi chirurgami, którzy zakończyli rezydenturę 40 lat później.

Mężczyzna lepiej przeprowadza zabieg niż kobieta? 

Równie silną korelację odkryto między płcią dentysty a  wynikiem oceny przez pacjentów. Mężczyźni byli w znacznie lepszej sytuacji, gdyż ryzyko że otrzymają tylko jedną gwiazdę było o 2,7 ​​razy niższe niż jeśli zabieg chirurgiczny wykonywała kobieta.

Ponadto recenzje, które miały charakter niekliniczny, zwiększały ryzyko niskiej oceny. 
-Kilka atrybutów jednak chroniło przed złą recenzją, były to cechy osobowości - a konkretnie temperament oraz  kompetencje językowe – napisał  autor badania, dr Dani Stanbouly z Columbia University. 

Analizę recenzji na stronie internetowej Yelp.com prowadzono na College of Dental Medicine, Columbia University, w Nowym Jorku.