PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Od dzisiaj zmiana stawki PIT i mniej ulg podatkowych. Kto skorzysta?

Autor: miro • Źródło: ms
01-07-2022, 10:30
Od dzisiaj zmiana stawki PIT i mniej ulg podatkowych. Kto skorzysta? Stawka PIT niższa od 1 lipca Fot. AdobeStock
Od 1 lipca obowiązuje niższa stawka PIT (12 zamiast 17 proc.) przy rocznych dochodach do 120 tys. zł. To dałoby realne oszczędności dla prowadzących prywatne gabinety, gdyby nie jednoczesna likwidacja niektórych ulg podatkowych. Jak wygląda kalkulacja?
  • Stawka PIT w I grupie podatkowej od 1 lipca 2022 r. mniejsza o 5 proc. (z 17 do 12 proc.)
  • Zlikwidowano tzw. ulgę dla klasy średniej, która miała być osłoną przed skutkami likwidacji prawa do odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne
  • Do 22 sierpnia istnieje szansa na zmianę formy opodatkowania ale tylko na rozliczenie według zasad ogólnych

Niższa stawka PIT. Dla kogo? 

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw obniża od 1 lipca dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc.

Chodzi o podatników podatku dochodowego PIT, których dochód w ciągu roku zmieści się w widełkach pomiędzy 30 tys. a 120 tys. zł.

Podatku nie będą płaciły osoby, których dochód w 2022 r. nie przekroczy 30 tys. zł. Osoby z wyższymi dochodami (ponad 120 tys. zł) zapłacą podatek w wysokości 10800 zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc.

Podatnicy opłacający PIT i rozliczający się w I grupie podatkowej od 1 lipca zobowiązani będą do opłacania podatku dochodowego w wysokości 12 proc. (dotychczas 17 proc.). W ich przypadku opodatkowanie wyniesie od 1 lipca 2022 r. 12 proc. dochodu minus 3,6 tys. zł. To ulga dla tych, którzy zarabiają nie więcej niż 120 tys. zł w skali roku i nie mniej niż 30 tys. zł (ci o niższych dochodach nie płacą podatku dochodowego). Ulgi nie odczują podatnicy będący w II grupie podatkowej, bo – jak dotychczas - obowiązywać ich będzie 32 proc. podatek dochodowy od osób fizycznych.

Osoby takie (z dochodami ponad 120 tys. zł) zapłacą podatek w wysokości 10800 zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. ma niewątpliwie znaczenie dla lekarzy dentystów prowadzących własne gabinety stomatologiczne. Duża ich część uzyskuje bowiem miesięczny dochód nie przekraczający średnio 10 tys. zł. Zmiana jest tym bardziej znacząca, iż realizujący praktykę indywidualną lekarze i lekarze dentyści nie mają już możliwości wybrania karty podatkowej jako formy płacenia podatków.

Dla kogo ulgi podatkowe w składkach zdrowotnych 

Bonusy przygotowano także dla tych, którzy rozliczają się z fiskusem w oparciu o: - liniową skalę podatkową, - podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych, - kartę podatkową.

Chodzi o prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne. Nie wszystkie jednak, a do do określonego limitu. W przypadku podatku liniowego będzie to 8700 zł. Ryczałtowcy uzyskają prawo do pomniejszenia przychodu o połowę zapłaconych składek zdrowotnych. Korzystający z karty podatkowej od 1 lipca mogą pomniejszyć podatek o 19 proc. zapłaconej składki.

Zmiana formy opodatkowania. Komu przysługuje? 

Podatnicy, rozliczający się na zasadach ryczałtowych mogą zmienić formę opodatkowania i wybrać rozliczenie ogólne. Decyzję trzeba podjąć do 22 sierpnia. Wówczas to osoby takie przez pierwszą połowę 2022 r. będą opodatkowane w formie ryczałtu, a przez drugą połowę - według skali podatkowej. Zmiana formy opodatkowania w drugą stronę nie będzie możliwa.

Likwidacja ulgi podatkowej dla średnio zarabiających

Gorszą informacją dla podatników jest likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej. Ci, dla których była to osłona przed skutkami likwidacji prawa do odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne, nie będą mogli już z takiej ulgi korzystać. Chodzi o kwotę zmniejszającą podatek, która obniżona została z 5100 zł do 3600 zł. Będą niestety tacy, podatnicy, dla których zmiany te sumarycznie okażą się niekorzystne.

Ulga ta jednak już obowiązywała w 2022 r. Co zatem z dotychczas dokonywanymi rozliczeniami podatków? Korekt nie będzie, ale roczne rozliczenie PIT za 2022 r. ma ulg nie uwzględniać.

Korekta preferencji i ulg

Od 1 lipca pojawi się kolejna ulga podatkową dla tych, którzy w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywały władzę rodzicielską (pełniły funkcję opiekuna prawnego). Warunek - dziecko musi z nimi zamieszkiwać. W takim przypadku nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego od rocznego dochodu do 85 528 zł. Podobna ulga dotyczyć ma osób sprawujących funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Zgodnie z ustawą wprowadzony został także wyższy odpis, jaki może być przekazany na organizację pozarządową. Było 1 proc. będzie 1,5 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH