Rynek oświetleniowy pełen jest różnorodnych lamp, przeznaczonych do gabinetów stomatologicznych. Oprawy ze źródłem LEDowym to już standard współczesnych czasów. Oszczędność energii, wysoki współczynnik oddawania barw, brak emisji ciepła i szkodliwego promieniowania UV, czy równomierne natężenie - to zaledwie kilka najważniejszych zalet opraw z diodami LED.

Od kiedy źródła LED pojawiły się na polskim rynku, lekarze szybko docenili komfort pracy, jaki gwarantują. Na co zatem powinni jeszcze zwrócić uwagę? Znaczna większość opraw oferowanych dla sektora branży medycznej to kwadratowe oprawy do montażu natynkowego, w sufitach kasetonowych lub podwieszane. Mimo, że technologia pozwala na zminimalizowanie wielkości oprawy, która coraz częściej występuje w wersji slim, to mimo wszystko są one wciąż nijakimi „puszkami” zainstalowanymi na lub pod sufitem. Pełnią przypisaną im funkcję znakomicie, ale czy wyglądają równie dobrze?

Duża konkurencja zmusza dentystów do tego, aby ich gabinet był nie tylko ergonomiczny, ale również zachwycał oko pacjenta. Ci z kolei większość czasu, spędzonego w gabinecie, leżą na fotelu dentystycznym wpatrując się w sufit. Dlatego podczas aranżacji pomieszczenia warto potraktować go jako równie ważne miejsce, jak ściana.

   Sufit napinany

Ciekawą odpowiedzią na rozwiązanie tej części wnętrza mogą być sufity napinane, które są odmianą sufitów podwieszanych i mogą pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim są materiałem bardzo lekkim i trwałym, odpornym na pleśń, grzyby i bakterie. Ponadto mogą przybierać różnorodne formy, odporne na odkształcenia. Te formy stosowane są zarówno w mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Realizowane są coraz częściej w gabinetach lekarskich, stomatologicznych a nawet zabiegowych.

System DPS Light to rozwiązanie, które w jednym łączy funkcję sufitu i oświetlenia. Pod powłoką transparentnego sufitu montowany jest system świetlny w formie ściemnianych świetlówek lub taśm LEDowych. Metoda ta pozwala na równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia. Taka płaszczyzna świetlna przypomina trochę lukarnę, sprawia wrażenie wpuszczania poprzez sufit dziennego światła naturalnego. Taki sufit jest funkcjonalny i dekoracyjny zarazem. Dodatkowo dzięki nadrukowi UV można osiągnąć efekt podświetlanego obrazu lub witrażu.

Podwieszenie sufitu z ciekawą grafiką będzie niebanalnym podejściem do oświetlenia i z pewnością zaciekawi pacjenta leżącego na fotelu unitu.

arch. Aleksandra Cyzman – Bukowska
www.projektgabinetu.pl