PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Nie kupuj programów do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej

Autor: miro • Źródło: miro
09-12-2013, 08:25
Nie kupuj programów do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej Nie kupuj programów do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (foto: sxc.hu)
Tak przynajmniej uważa specjalnie do tego powołany zespół specjalistów przy OIL w Gdańsku. Żaden z testowanych programów do EDM nie spełnił oczekiwań komisji oceniającej, która sugeruje wstrzymanie się z decyzją o wyborze oprogramowania.

Pomoc lekarzom i lekarzom dentystom w wyborze oprogramowania pomocnego we wdrożeniu i prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej w praktykach zawodowych to cel Zespołu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, który powstał przy OIL w Gdańsku pół roku temu.

Zespół stworzył bazę danych producentów programów do prowadzenia EDM funkcjonujących na rynku, rozesłał pytania ofertowe do firm z prośbą o udostępnienie i zaprezentowanie wersji demonstracyjnej oprogramowania; opracował i rozesłał ankietę badającą potrzeby i oczekiwania lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących praktyki zawodowe.

Po wstępnej analizie (od września 2013 r.) zespół zaczął analizować wersje demonstracyjne oprogramowań i spotykać się z oferentami.
Przetestowano oprogramowania:
dr Eryk (Erikpol Sp. z o.o.);
System Optimed24 (Comarch S.A.);
mMedica (MaxCon,partner Asseco);
CliniNet AIS (CGM CompuGroup Medical Polska Sp.z o.o.);
System Serum (Kamsoft S.A);
Mediporta (Mediporta Sp. z o.o.);
ProDentis (Infotel Software Sp. z o.o.);
Medicus (Infotel Software Sp. z o.o.);
Estomed (Hakon Software Sp. z o.o.).

Dzięki spotkaniom z przedstawicielami firm eksperci OIL w Gdańsku zdefiniowali kryteria, które powinien spełniać optymalny program: Są to:
- intuicyjność/łatwość opanowania obsługi;
-bezpieczeństwo/względy prawne/ochrona danych osobowych;
-elastyczność;
-dostosowanie do potrzeb specyfiki zawodowej (specjalistycznej);
-możliwość pracy w chmurze;
-wsparcie techniczne firmy;
-kontakt z firmą;
-kompatybilność z zewnętrznymi rozwiązaniami/interoperacyjność/standaryzacja;
-raportowanie/statystyka (GUS)/rozliczenia;
-cena/billing.

W ocenie zespołu (biorąc pod uwagę powyższe kryteria) nie ma obecnie na rynku optymalnego programu.

Podczas etapu prezentacji uwagę komisji oceniającej zwróciły trzy programy:

dr Eryk: jest oprogramowaniem tworzonym w bliskiej współpracy z lekarzami i lekarzami dentystami i jest dostosowywany, jak zapewnia firma, do ich potrzeb. Z drugiej strony program wymaga dużego wysiłku w opanowaniu, a także technologicznie jest nieco przestarzały. Wymaga również przechowywania danych medycznych lokalnie.

Mediporta: jest nowym rozwiązaniem technologicznym dostępnym przez przeglądarkę internetową, co wyróżnia je w zestawieniu. Strona medyczna oprogramowania wymaga jednak jeszcze dopracowania.

Comarch: zaprezentował rozwiązanie obecnie istniejące (Optimed24), które nie spełnia oczekiwań komisji, a także wersję prototypową systemu Comarch medNote, którego założenia budzą nadzieję na przyjazne dla lekarzy rozwiązanie w przyszłości. Nie można jednak ocenić funkcjonalności systemu, ponieważ aplikacja jest w fazie rozbudowy i podczas prezentacji przedstawiono jedynie niewielki zakres jej możliwości. Premiera jest planowana na styczeń 2014 r.

POLECAMY W SERWISACH