PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NHS śrubuje normy dla lekarzy dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
28-12-2021, 14:12
NHS śrubuje normy dla lekarzy dentystów Dentyści niezadowoleni z norm ustanawianych przez NHS (fot. Adobe)
Dentyści są zdegustowani normami wykonania świadczeń narzucanymi przez NHS. Jednym z nich jest Stephen Porter chirurg stomatolog z Hull. Twierdzi on, że ustanawiane limity są nierealne do wypełnienia w 2022 r.

- Mam obowiązek zrealizowania w 2022 r. 8000 UDA (units of dental activity - jednostki aktywności stomatologicznej). To oznaczałoby pracę pięć dni w tygodniu i przyjmowanie ponad 30 pacjentów każdego dnia – powiedział rozczarowany Stephen Porter.

- Pierwszego pacjenta przyjmuję codziennie o 8.30 a pracuję do 19:30, czasami do 20.00, tylko niekiedy do 17.00. Realizując świadczenia w warunkach pandemii nie jestem w stanie wykonać więcej niż 65 proc. pierwotnego kontraktu. Założenia NHS na 2022 r. są takie, że będziemy wykonywać 85 proc. podstawowych limitów. To - moim zdaniem – całkowicie nieodpowiedzialna decyzja - mówi Stephen Porter.

Chirurg twierdzi, że cały system UDA nie jest nastawiony na leczenie najbardziej wymagających pacjentów. Dentyści innych specjalności mają ustalone cele niższe, więc łatwiej będą mogli je osiągnąć.

- W czasie, gdy warianty delta i omikron Covid-19 szaleją, a rekordy zakażeń są codziennie ustanawiane, NHS England decyduje się narzucić cel na poziomie 85 proc. z rygorystycznymi warunkami dotyczącymi wydajności – powiedział Stephen Porter.

- Taka sytuacja odbija się na kondycji psychicznej zespołów stomatologicznych. Krążą plotki, że dentyści rezygnują kontrakty.

- Exodus może znacznie pogorszyć standardy leczenia. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że władze zmienią swoją decyzję. Ale jeśli ich zamiarem jest uczynienie stomatologii NHS nieopłacalną dla zespołów dentystycznych - to mają rację w ustanawianiu nierealnych UDA – ocenia chirurg.

- Walcząc o wyrobienie normy, zwiększamy niebezpieczeństwo narażenia pacjentów na wirusa przenoszonego drogą powietrzną. Nawet jeśli zagrożenie jest mniejsze w gabinecie stomatologicznym, z pewnością jest teraz ekstremalnie wysokie, chociażby podczas przemieszczania się. To musimy uwzględnić w naszych standardach przyjęć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie   NHS  

POLECAMY W SERWISACH