PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Najwyższe standardy higieny u dentysty, ale za jaką cenę?

Autor: miro • Źródło: ms
29-06-2021, 12:04
Najwyższe standardy higieny u dentysty, ale za jaką cenę? Rękawiczki diagnostyczne bardziej się cenią niż przed pandemią (fot. unsplash)
Lekarze dentyści apelują do pacjentów, aby ci nie zaniedbywali wizyt w gabinetach stomatologicznych i przekonują ich, że siadając na fotelu dentystycznym mogą czuć się równie bezpiecznie jak przed pandemią. Sprawdziliśmy czy zapewnienie tego bezpieczeństwa kosztuje lekarzy dentystów tyle samo co przed koronawirusowym zagrożeniem.

Właściciele gabinetów stomatologicznych dobrze pamiętają pierwsze tygodnie pandemii w Polsce, kiedy to w błyskawicznym tempie przebiegały równolegle dwa zjawiska. Chodzi o znikanie z ofert dostawców środków ochrony indywidualnej, przy jednoczesnym dynamicznym wzroście ceny jeszcze dostępnych produktów. U schyłku wzburzonych procesów rynkowych rekordziści za jedną (słownie jedną) maseczkę żądali ponad … 100 zł.

Ceny powoli spadają  

Cenowy rollercoaster szybko osiągnął apogeum, a to ze względu na totalny brak śoi. Szczęśliwie, po miesiącach zawieszenia, nastąpiło przełamanie i w końcu –  niestety tym razem powolna – cenowa jazda w dół.

Dlaczego powolna? Hamulce zaciśnięte zostały przez pandemiczne uwarunkowania. Globalny popyt na środki ochrony indywidualnej osiągnął ekstremum, którego nie przewidzieli nawet najbardziej przezorni ekonomiści. Popyt ten – co prawda - fluktuuje, ale oczywiście usytuował się na zdecydowanie wyższym poziomie od tego sprzed 2020 r. To podstawowym powód, dla którego w gospodarce rynkowej cena nie powraca do pierwotnego poziomu - pomimo wzrostu podaży.

Drugim powodem jest fakt korzystania przez dostawców śoi z nowych łańcuchów zaopatrzenia. Co prawda są one – przynajmniej potencjalnie - nieco odporniejsze na globalne rynkowe zawirowania, ale chociażby ze względu na miejsce produkcji nie mogą dorównać cenowo ofertom pochodzącym np. z Państwa Środka.

Ruch cen na przykładzie rękawic diagnostycznych 

Jak, po kilkunastu miesiącach od uruchomienia koronawirusowego scenariusza, przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o śoi? Sprawdziliśmy to na przykładzie produktu, który w stomatologii był używany równie powszechnie na długo przed pandemią, chodzi o diagnostyczne rękawiczki nitrylowe. Popyt na nie w branży stomatologicznej powinien być podobny do tego sprzed ataku SARS-CoV-2.

Okazuje się, że w połowie 2021 r. ceny diagnostycznych rękawiczek nitrylowych wciąż są wyraźnie wyższe o tych z końca 2019 r.

Lekarze dentyści wspominają nie tak odległy przecież czas, w którym za pudełko (100 szt.) diagnostycznych rękawiczek nitrylowych płacili po kilkanaście złotych i właśnie ten poziom cenowy jest dla nich z reguły odniesieniem do sytuacji obecnej.

Sprawdziliśmy jakie ceny obowiązują w końcu czerwca 2021 r. Pocieszające informacje są takie, że po pierwsze - produkty znajdują się w ciągłej sprzedaży, po drugie - wybór pomiędzy: rozmiarami, kolorami, kształtem, właściwościami użytkowymi, poziomem ochrony – jest praktycznie nieograniczony.

Próżno jednak odszukać w propozycjach cenowych, a sprawdziliśmy ponad 600 ofert dostępnych na polskim rynku, takich o których z rozrzewnieniem wspominają stomatolodzy. Aktualne ceny zaczynają się na poziomie 30 zł i to zdecydowanie bliżej im 40 zł niż 20 zł (opakowanie 100 szt.). Oczywiście bez problemu znaleźć można propozycje przekraczające ten pułap o 10, 20 a nawet o 30 zł. Trzeba pamiętać, że podobne różnice cenowe występowały przed pandemią (wyznaczała je głównie klasa produktu), z tym że próg odniesienia był umiejscowiony wyraźnie niżej.

Uwaga na okazje

Nie jest tak, że nie można natrafić na superokazję cenową. Znaleźliśmy na przykład ofertę sprzedaży rękawiczek nitrylowych Doman po 12 zł! (100 szt.) i to dość precyzyjnie opisaną zarówno co do rozmiaru, koloru, właściwości, ale także co do kategorii środka ochrony indywidualnej oraz klasy wyrobu medycznego. Po sprawdzeniu dostępności produktu otrzymaliśmy jednak komunikat o czasowym braku towaru. Ten typ zabiegu marketingowego wcale nie jest odosobniony.

Pojedyncze oferty, zaczynające się od 36,00 zł, można tropić na Allegro lub Ceneo. Chociaż kilkakrotnie podejmowaliśmy ślad, to z reguły urywał się on na etapie weryfikacji zamówienia, a dokładniej w momencie próby ustalenia dokładnej specyfikacji sprzedawanego towaru. Taniej proponowane są rękawiczki „hybrydowe” lateksowo – nitrylowe, o czym oferent nie informuje na wstępie. Oczywiście w łapaniu okazji nie bez znaczenia są czas dostawy (stosunkowo długi) i koszt dostawy (także relatywnie wysoki, zważywszy, że u sprzedającego na popularnych platformach zakupowych nie zamawiamy przecież niczego więcej poza „okazyjnym” produktem).

Śoi z pewnego źródła

Tak na prawdę to na rękawiczki nitrylowe, oferowane przez sprawdzonych dostawców w cenie poniżej 40 zł za 100 szt. natrafiliśmy jedynie na Dental Tree*. Chodzi o rękawiczki nitrylowe bezpudrowe polskich producentów Doman oraz Zarys. Produkty te są oferowane po 39,90 zł (100 szt.). Tańsze są oczywiście rękawiczki lateksowe, te można nabyć w Dental Tree po 33,90 zł (100 szt.).

Inne zaufane sklepy internetowe również mają szeroką ofertę rękawiczek nitrylowych i także markowych producentów. Tam jednak ceny takich rękawiczek zaczynają się powyżej 40 zł.

Podajmy kilka przykładów (dane z 29 czerwca, godziny przedpołudniowe):
aromed.pl od 62,50 zł
dentaltree.pl 39,90 zł
e-marku.pl od 49,00 zł
emka-sklep.com.pl od 43,20 zł
eplaster.pl od 52,00 zł
hurtowniamedyczna.com.pl od 58,00 zł
koldental.com.pl od 63,90
lunamedical.pl od 49,99 zł
tech-dent.pl od 55,00 zł
roydental.pl od 60,00 zł
sklep.marrodent.pl od 59.00 zł
sklep.oldent.eu od 47,90 zł

Na szczęście od momentu pandemicznego apogeum ceny śoi systematycznie spadają. Problem w tym, że daleko im jeszcze do poziomu, do jakiego przywykli lekarze dentyści, a chodzi oczywiście o czasy gdy nie odmieniało się przez wszystkie przypadki wyrazu koronawirus.

* Dental Tree jest partnerem portalu infoDENT24.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH