Najbardziej na świecie przyjazna środowisku tubka pasty do zębów

Colgate ogłosił, że Association of Plastic Recyclers (APR) uznał nową firmową tubkę do pasty za pierwszy tego typu produkt spełniający wymogi recyclingu. Prace nad tym opakowaniem trwały ponad pięć lat. To przyjazne środowisku opakowanie pojawi się na rynku amerykańskim w 2020 roku. Firma Colgate planuje do 2025 r. wszystkie swoje pasy do zębów sprzedawać w nowych tubkach.
- Chcemy zaproponować tę technologię także innym producentom tub, w które pakowane są wszelkiego rodzaju produkty. Mamy w planach rozpowszechnienie tego typu rozwiązania - mówił wiceprezydent Colagate - Palmolive Justin Skala.
Tuba to najpowszechniej wykorzystywane opakowanie plastikowe, które obecnie nie nadaje się jeszcze do recyclingu. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale wierzymy że Colgate jest na dobrej drodze do wielkiej zmiany, podkreślił kierujący APR Steve Alexander.
Rocznie na rynku środków higieny sprzedawanych jest blisko w 20 mld tubek pasty do zębów, według danych Colgate. Każda składa się z kilku warstw różnego plastiku otoczonych warstwą aluminium, która ma za zadanie chronić skład i zapach pasty. Kombinacja tych materiałów zostaje sprasowana w pojedynczą taśmę, a ta nie poddaje się konwencjonalnym metodom recyclingu.
Do produkcji nowego opakowania Colgate wykorzystuje polietylen wysokiej gęstości (HDPE) , który służy do produkcji butelek plastikowych. Tyle że HDPE jest dość sztywnym materiałem i jako taki nie jest najlepszy jako składnik niezwykle cienkich warstw tworzących miękką elastyczną tubkę.
Specjaliści z dziedziny inżynierii materiałowej pracujący nad nową tubką Colgate poradzili sobie z tym problemem, testowali kilkanaście różnych kombinacji (od 6 do 20 warstw plastiku) poszukując takiego rozwiązania, które stworzy materiał pozwalający na wyciskanie pasty z tubki, zachowa integralność produktu, a równocześnie spełni wymagania szybkiej linii produkcyjnej.
By zyskać akceptację APR Colgate prowadziło także testy sprawdzające, jak jego nowe opakowanie będzie się zachowywać na przenośnikach taśmowych w zakładach sortowania i utylizacji surowców wtórnych. Do badań zastosowano tubki z elektronicznymi etykietami identyfikacji radiowej, które można było śledzić w masie innych plastikowych opakowań podczas segregacji. Firma musiała także dowieść, że materiał z którego wykonana jest nowa tubka rzeczywiście może być ponownie wykorzystany w produkcji plastikowych butelek.
Więcej: dentistrytoday.com

-
Przedłużenie na I kw. 2021 r. zaliczek w formule 1/12 nie dla dentobusów
lexDENT -
Bezpieczny gabinet stomatologiczny nie tylko podczas pandemii
newsDENT -
Wrocław: dentyści mają kłopoty z dostępem do szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Nanocząsteczki, które hamują próchnicę
techDENT -
Dental and Medical Problems – nowe wyzwania
eduDENT -
COVID-19: byli palacze także bardziej narażeni
techDENT -
Specjalizacja w czasie pandemii
lexDENT -
Dziewczynka zmarła po ekstrakcji zęba
lifeDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Konkretyzowanie zasad rugowania amalgamatu z gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bedlno, łódzkie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Łódź, łódzkie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie