PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: 4 mld zł w pół roku na wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
19-05-2021, 14:37
MZ: 4 mld zł w pół roku na wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia Uposażenia w ochronie zdrowia (fot. pixabay)
Prawie 4 mld zł w pół roku ma trafić na podniesienie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia – podało Ministerstwo Zdrowia.
  • Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia zyskał akceptację Rady Ministrów.
  • A. Niedzielski: po raz pierwszy w historii ustalamy gwarantowany poziom minimalnych uposażeń pracowników ochrony zdrowia, bez żadnych okresów przejściowych.
  • Wzrost wynagrodzeń w grupach najsłabiej uposażonych tj. salowych na poziomie średnio 700 zł i fizjoterapeutów na poziomie 1 tys. zł

Resort podał, że minister Adam Niedzielski zgłosił na posiedzeniu rządu autopoprawkę przewidującą przesunięcie grupy pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi do grupy płacowej z wynagrodzeniem na poziomie należnym dla pracowników ze studiami magisterskimi.

- Jeden z priorytetów planu dla zdrowia wchodzącego w skład Polskiego Ładu staje się faktem. Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zyskał akceptację całej Rady Ministrów i z klauzulą trybu pilnego trafi teraz do parlamentu - powiedział po obradach Rady Ministrów szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr przewiduje, że w ciągu 6 miesięcy 2021 r. na podniesienie najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia przeznaczonych zostanie blisko 4 mld zł.

Projekt podwyżki uposażeń w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia

MZ podnosi, że projekt został przyjęty na Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia, w skład którego wchodzą reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców.

- Po raz pierwszy w historii ustalamy gwarantowany poziom minimalnych uposażeń pracowników ochrony zdrowia, bez żadnych okresów przejściowych. Po wejściu w życie ustawy nie będzie żadnej możliwości by jakikolwiek pracownik zarabiał mniej niż przewidują to ustalone wspólnie ze stroną związkową i stroną pracodawców przepisy - podkreślił minister Niedzielski.

Wejście w życie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, której projekt rząd przyjął 19 maja 2021 r., będzie - jak podało MZ - oznaczać m.in. wzrost wynagrodzeń w grupach najsłabiej uposażonych tj. salowych na poziomie średnio 700 zł i fizjoterapeutów na poziomie 1 tys. zł.

Ukłon w stronę pielęgniarek po studiach 

MZ podało, że po dyskusjach na forum Trójstronnego Zespołu, na wniosek NSZZ "Solidarność" oraz OPZZ minister Niedzielski zgłosił autopoprawkę, przewidującą przesunięcie grupy pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi do grupy płacowej z wynagrodzeniem na poziomie należnym dla pracowników ze studiami magisterskimi.

18 maja zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, którego głównym tematem było ustalenie harmonogramu dalszych działań związanych z prowadzeniem sporów zbiorowych i akcji protestacyjnych na poziomie lokalnym i krajowym po fiasku rozmów z Ministrem Zdrowia.

OZZPiP podał, że 7 czerwca przeprowadzony będzie strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych.

17 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu zdrowia z pielęgniarkami i położnymi. Na zaproszenie ministra Niedzielskiego uczestniczyły w nim, oprócz OZZPiP, również przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek - OPZZ i Solidarność, co stało się powodem przerwania rozmów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OZZL   zarobki dentystów   Adam Niedzielski  

POLECAMY W SERWISACH