PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Miesięczna podwyżka dla lekarzy 19 zł brutto nie zwala z nóg

Autor: miro • Źródło: ms
15-03-2021, 07:53
Miesięczna podwyżka dla lekarzy 19 zł brutto nie zwala z nóg Podwyżki uposażeń dla lekarzy (foto shutterstock)
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało na etat pracy lekarza podwyżki w kwocie 19 zł brutto miesięcznie (do poziomu 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2021 r.)
Podwyżki mają sięgnąć 1,38 przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r. – ocenia NRL.

Propozycja ta odbiega nie tylko od oczekiwań pracowników medycznych, ale i pracodawców i w sposób jednoznaczny wskazuje, że system opieki zdrowotnej jest nadal dla decydentów nieistotną gałęzią gospodarki, niewymagającą inwestycji w kadry medyczne, mimo najwyższej w całej gospodarce dysproporcji w zakresie popytu i podaży pracowników.

W najbliższym czasie, ze środków unijnych ma być odbudowywany m.in. sektor ochrony zdrowia. Szkoda, że w planach rządowych nie znalazła się inwestycja w najważniejszy jego element – kadry. Być może infrastruktura i wyposażenie oraz kolejne inwestycje w e-zdrowie będą lepiej opiekować się pacjentami niż biały personel - czytamy w komunikacie NRL.

Złożone propozycje, mimo początkowo szerokich deklaracji wprowadzania modelu węgierskiego w dochodzeniu do optymalnych wysokości wynagrodzeń w ochronie zdrowia, pokazują, że czeka nas nieuchronna już zapaść publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, migracja wewnętrzna lekarzy do sektora usług komercyjnych lub emigracja zarobkowa do innych państw Unii Europejskiej. 

Wszystko to wpłynie jedynie na dalsze ograniczanie dostępu do usług medycznych, wydłużenie czasu oczekiwania na podstawowe świadczenia oraz finalnie doprowadzi do pogarszania się stanu zdrowia polskiej populacji, co w niedalekiej przyszłości przyniesie nieodwracalne straty dla całej gospodarki.

Więcej: NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   wynagrodzenia lekarzy dentystów  

POLECAMY W SERWISACH