• Medicover Stomatologia sfinalizował przejęcie dwóch wiodących sieci dentystycznych: MeinDentist z 16 klinikami w Berlinie i Poczdamie, a także DDent – (również z 16 klinikami) na północy Niemiec
  • Niemcy to największy w Europie i drugi co do wielkości na świecie rynek stomatologiczny, którego wartość szacowana jest na ok. 30 mld euro
  • W ciągu ostatnich dwóch lat działalności Medicover Stomatologia podwoiła się liczba gabinetów stomatologicznych funkcjonujących w polskiej sieci. Obecnie jest ich 104. To 72 nowoczesne centra w całym kraju, zatrudniające łącznie ponad 800 specjalistów

32 niemieckie kliniki stomatologiczne w grupie Medicover Stomatologia

Medicover Stomatologia oficjalnie sfinalizował przejęcie dwóch wiodących sieci dentystycznych: MeinDentist z 16 klinikami w Berlinie i Poczdamie, a także DDent – również z 16 klinikami na północy Niemiec.

Tym samym Medicover Stomatologia oficjalnie posiada w Niemczech 32 centra stomatologiczne, a międzynarodowe portfolio sieci przekroczyło sto lokalizacji.

Przypomnijmy, że do podpisania umowy przejęcia sieci klinik MeinDentist doszło w czerwcu 2022 r.  (o czym infoDENT24.pl). Natomiast z początkiem października doszło oficjalnie do sfinalizowania tego przejęcia i włączenia centrów MeinDentist do portfolio Medicover Stomatologia, do którego jednocześnie dołączyła sieć klinik stomatologicznych z północnych Niemiec – DDent, z siedzibą w Hamburgu.

Sieć DDent, specjalizująca się w stomatologii zachowawczej i protetyce, funkcjonuje na niemieckim rynku od 2017 r. W grupie tej funkcjonuje 16 nowoczesnych centrów stomatologicznych z własnym laboratorium protetycznym i 73 unitami. Sieć zatrudnia ponad 40 specjalistów i 160 asystentów.

Od początku istnienia DDent stawiał na rozwój poprzez akwizycje. W pierwszym roku działalności sieć dokonała przejęcia 11 centrów stomatologicznych. DDent postrzegana jest jako jeden z najbardziej prężnych graczy w branży. 

Znaczenie przejęć na rynku niemieckim dla Medicover Stomatologia 

- MeinDentist i DDent to grupy klinik, które cieszą się wysoką renomą wśród pacjentów, mają atrakcyjną ofertę zabiegów oraz sprawnie wykorzystują know-how lekarzy i personelu medycznego. Kadra zarządzająca obu sieci jest zorientowana na dalszy dynamiczny rozwój, a to pozwoli nam przenieść nasze najlepsze doświadczenia z polskiego rynku na rynek niemiecki. Dzięki temu łatwiej będzie sukcesywnie budować silną pozycję i napędzać konsolidację – komentuje Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

- Na początku chcemy przede wszystkim wnikliwie poznać oba biznesy, zgłębić rynek i wypracować dalsze kierunki rozwoju. Sam potencjał branży w Niemczech oceniamy jako ogromny – dodaje.

- Najnowsze inwestycje w Niemczech i symboliczne przekroczenie liczby 100 centrów w naszym portfolio (104) to ważny rozdział w dotychczasowej historii sieci. Nie planujemy jednak osiąść na laurach - mówi Wioletta Januszczyk.

- Wejście na niemiecki rynek nie zmienia naszego podejścia do rodzimego rynku. Cały czas będziemy mocno rozwijać się w Polsce, bo wciąż widzimy, jak wielki jest tu potencjał. Aktualnie skupiamy się na rozwoju na rynkach polskim i niemieckim, ale weryfikujemy też inne rynki, na których jesteśmy obecni jako Medicover, pod kątem naszej potencjalnej obecności z ofertą stomatologiczną – podsumowuje dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

- Wypracowany przez nas model biznesowy, zakładający konsolidację mniejszych centrów na północy kraju, okazał się słuszny. Dołączając do Medicover, wnosimy nie tylko nasze nowoczesne obiekty i solidną ofertę, ale także lokalną perspektywę, energię i ambicje - mówi lek. dent. Nicol Dudek, CEO DDent, implantolog.

Potencjał rynku stomatologicznego w Niemczech 

 Niemcy to największy w Europie i drugi co do wielkości na świecie rynek stomatologiczny, którego wartość szacowana jest na ok. 30 mld euro. Jest to ponad dziesięć razy więcej niż wartość rynku stomatologicznego w Polsce. Tymczasem w naszym kraju stomatologia to najmocniej sprywatyzowany segment usług medycznych – około 40 proc. wydatków na prywatną ochronę zdrowia to właśnie wydatki na wizyty u dentystów. Rośnie segment usług FFS (fee for service) i popyt na usługi specjalistyczne i estetyczne, które najczęściej nie wchodzą w skład abonamentów medycznych.

Rozwój Medicover Stomatologia w Polsce i za granicą 

Strategia rozwoju Medicover Stomatologia zakłada łączenie sił z wiodącymi klinikami i dentystami przy jednoczesnym inwestowaniu w rozwój marki własnej.

W ciągu ostatnich dwóch lat działalności w Polsce sieć podwoiła liczbę gabinetów stomatologicznych (obecnie:104), a jej portfolio stanowi 72 nowoczesnych centrów w całym kraju, zatrudniających łącznie ok. 800 specjalistów.

W skład sieci wchodzi także innowacyjne laboratorium protetyczne Medicover „Rytuał Uśmiechu”, mieszczące się na powierzchni 300 mkw. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.