Projektowanie wnętrza kliniki dentystycznej charakteryzuje się specyficznymi zasadami. Ze względu na profil działalności, placówki powinny wzbudzać zaufanie pacjentów i pozytywne skojarzenia, które pozwolą zniwelować dyskomfort towarzyszący wizytom u dentysty. 

- Podstawowym założeniem przy projektowaniu wnętrza kliniki było stworzenie przestrzeni nowoczesnej, odpowiadającej wysokim standardom, spełniającej rygorystyczne wymogi, ale jednocześnie przyjaznej pacjentom i pracownikom. Zależało nam na odejściu od utartych schematów, typowej klinicznej kolorystyki. Chcieliśmy zaproponować wnętrze o domowym klimacie - mówi Dominika Ladowska, architekt Forbis Group.

Odwiedzających klinikę wita przestronne lobby utrzymane w tonacji chłodnej bieli przełamanej ciepłym orzechowym drewnem wykorzystanym w wykończeniu lady recepcyjnej i jako element dekoracyjny na ścianie. Charakterystyczny detal stanowią wiszące nad recepcją złote lampy, przykuwające wzrok ciekawą formą.

Strefę wspólną stanowią korytarze, łączące także funkcję poczekalni. Elegancki charakter nadano im poprzez spójną kolorystykę - ścienne tapety w szarym odcieniu przywodzą na myśl przecierany beton, nowoczesne w formie krzesła i ławy z czarnym obiciem korelują z ciemnoczekoladowym drewnem drzwi do gabinetów. Wszystko przełamuje intensywna zieleń roślin w wysokich białych donicach, które ożywiają przestrzeń. Dla autorów projektu wyzwaniem było optyczne powiększenie dość wąskiej powierzchni korytarzy. Odpowiedni efekt przestronności udało się uzyskać dzięki nadstawkom nad drzwiami i wysokim lustrom w ciężkich ramach z tego samego ciemnoczekoladowego drewna.


 

Motyw szarej przecieranej tapety został powielony także w gabinetach, nie oznacza to jednak, że wszystkie pomieszczenia zaaranżowano w ten sam sposób. Elementem wyróżniającym poszczególne gabinety są kolory foteli dentystycznych, charakterystyczne dla wybranych specjalizacji. Na ścianach pojawiły się fototapety z wielkoformatowymi zdjęciami dmuchawców. Kwiaty znajdują się na pierwszym planie, przyciągają wzrok swoją wiotkością i subtelnością.

Na uwagę zasługuje aranżacja wnętrza gabinetu dziecięcego. Zaprojektowane z myślą o najmłodszych pacjentach przywodzi na myśl salę zabaw. Dominantę stanowi tapeta, wibrująca wielobarwnymi grafikami słoników. Radosne kolory i proste odwzorowanie zwierząt zastosowano tylko na jednej ścianie, co pozwoliło zachować harmonię i nie przesadzić z intensywnością. Pozostałe ściany zostały pomalowane na odcień błękitu, tonując kolorystyczne akcenty.