Kolor jest wrażeniem barwnym, który ma olbrzymi wpływ na psychikę człowieka. Może oddziaływać pozytywnie lub negatywnie na postrzeganie pomieszczenia, wizerunku firmy i przede wszystkim kształtować samopoczucie. Kolor może oddziaływać zarówno na psychikę zestresowanego pacjenta, jak i lekarza spędzającego przecież w otoczeniu tego koloru kilka godzin dziennie.

   Kolorystyka korytarza nowoczesnego gabinetu

Nierzadko większe kliniki stomatologiczne różnicują poszczególne gabinety, nadając im intensywne kolory, które silnie oddziałują na człowieka.

Jedna z najważniejszych zasad, o której należy pamiętać przy doborze kolorów kryje się w powiedzeniu Ludwiga Miesa van der Rohe: mniej znaczy więcej. Należy unikać mnogości barw i ich odcieni.  Najlepiej wybrać dwa kolory przewodnie, które można uzupełnić kilkoma odcieniami obu podstawowych barw. 

Trzy kolory - biały
Wielobarwność oraz żywe odcienie zdecydowanie nie sprzyjają skupieniu podczas pracy, zwłaszcza przy tak precyzyjnych zabiegach jak np. leczenie kanałowe. Nic dziwnego, że najchętniej wybieraną barwą w gabinetach lekarskich jest kolor biały. Jest neutralny i stanowi idealną bazę (tło) dla sprzętu i wyposażenia pomieszczeń. Biel kojarzy się ponadto z czystością i sterylnością, co szczególnie chcemy uwydatnić w gabinecie stomatologicznym.

Trzy kolory - niebieski 
Drugim, najczęściej spotykanym kolorem w gabinetach lekarskich jest niebieski. Nie bez powodu. To kolor, którego jasne odcienie wpływają wyciszająco i relaksująco, co może mieć pozytywny, uspokajający wpływ na pacjenta. Nie bez znaczenia jest fakt, że kolor ten jest symbolem mądrości i solidności.

Podobnie działa zieleń, która dodatkowo sprzyja skupieniu. Może być zarówno ciepła, jak i zimna, od pistacji, poprzez nasyconą zieleń trawy i drzew, do oliwki. 

Trzy kolory czerwony
Kontrowersyjnym kolorem jest czerwień. Z jednej strony intensywnie pobudza, wywołuje zdenerwowanie, rozprasza, ale również dodaje energii i jest wskazana dla osób przemęczonych i ospałych. Należy jednak pamiętać, że bardzo silnie oddziałuje na przestrzeń i zdecydowanie pomniejsza optycznie pomieszczenia, jak większość ciepłych odcieni. 

W przypadku pomieszczeń o nietypowym, np. podłużnym układzie, zastosowanie ciepłego, „przybliżającego” koloru na szczytowej ścianie może okazać się trafionym trikiem, który optycznie nada właściwe proporcje pomieszczeniu.

Należy jednak pamiętać, że wygląd barw zmienia się wraz z oświetleniem i może znacznie się różnić w zależności od tego, czy jest odbierany w świetle dziennym, czy sztucznym. 

    Kolorystyka nowoczesnego gabinetu

Pudrowy róż jest trendy
Co roku Pantone Color Institute ogłasza kolor, który będzie modny w danym roku kalendarzowym.  I tak kolorami królującymi w 2016 r. zostały pudrowy róż - Rose Quartz oraz bardzo jasny, brudny błękit - Serenity. Są to jak najbardziej trafione kolory, gdyż pastele dają złudzenie miękkości oraz przytulności, działają kojąco.  Sprawdzą się jako ciekawy akcent w białych i szarych wnętrzach. Warto jednak mieć na uwadze, że gabinet aranżowany jest na kilka lat, dlatego jego wystrój musi być uniwersalny i ponadczasowy. 

arch. Aleksandra Cyzman-Bukowska

www.projektgabinetu.pl