PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Małe prezenty dozwolone i bez VAT

Autor: Pozostałe źródła
06-08-2013, 00:01
Małe prezenty dozwolone i bez VAT (fot. Fotolia)
Małe prezenty dozwolone i bez VAT (fot. Fotolia)
Dentysto, jeśli wpadniesz na pomysł przekazywania pacjentom prezentu w postaci pakietu, zawierającego np. tubkę pasty do zębów i opakowanie płynu do płukania jamy ustnej nie będziesz musiał płacić podatku VAT, pod warunkiem, że jednostkowa wartość składników prezentu nie przekroczy kwoty 10,00 zł netto.

Minister Finansów w interpretacji o sygnaturze IPTPP1/443-293/13-4/RG wyjaśnił, że wartość pojedynczych towarów w opakowaniu zbiorczym (prezencie) nie sumuje się i nie ma podstaw do zakwalifikowania takiej czynności jako dostawy towarów, wtedy gdy istnieje możliwość oddzielenia każdego z towarów wchodzących w skład zestawu i towary te nie są funkcjonalnie powiązane - oznacza to, że nie istnieje pomiędzy nimi taki związek, że korzystanie z pełnej funkcjonalności jednego produktu nie jest możliwe bez drugiego (). Czynność taka nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Poszczególne towary - prezenty przekazane pacjentowi w opakowaniu zbiorczym nie są samodzielnym towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a ich kwalifikacja, poprzez umieszczenie ich w opakowaniu zbiorczym nie ulega zmianie.

Aby uniknąć jednak problemów z zakwalifikowaniem podatkowym tego typu praktyk należy przestrzegać kilku reguł:

- poszczególne składniki prezentu samodzielnie muszą być przedmiotami o małej wartości w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i są pojedynczymi sztukami towaru spełniającymi wymogi zaklasyfikowania każdej z osobna, jako prezentu o małej wartości,

- każdy ze składników prezentu musi mieć samodzielne znaczenie gospodarcze i może samodzielnie występować w obrocie gospodarczym, a nie tylko jako komplet, z którego składa się prezent, tak aby nie stanowiły przedmiotu zbiorowego gdzie poszczególne, pojedyncze sztuki towaru są częściami składowymi powiązanej funkcjonalnie większej całości, poprzez powiązanie funkcjonalne należy rozumieć sytuację, gdy korzystanie z pełnej funkcjonalności jednego produktu nie jest możliwe bez udziału produktu drugiego (i kolejnych).

- powinna istnieć możliwość oddzielenia każdego z towarów wchodzących w skład zestawu,

- opakowanie zbiorcze prezentu powinno mieć cechy opakowania ochronnego przeznaczonego do przewozu i przechowywania składników prezentu i nie powinno sugerować możliwości obrotu handlowego pomiędzy podatnikiem a jego kontrahentami zestawy takie nie powinny być dostępne w regularnej sprzedaży.

Podsumowując, minister finansów jednoznacznie wskazał, że nieodpłatne przekazywanie zestawów upominkowych (a w branży stomatologicznej kombinacji takich zestawów jest naprawdę dużo), mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, w skład których wchodzą dwa lub więcej towary, których jednostkowa cena nabycia, bądź jednostkowy koszt wytworzenia określony w momencie nieodpłatnego przekazania nie przekracza 10,00 zł netto, nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 7 ust. 3 w związku z art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   podatki   Podatki   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH