• Reprezentanci 9 zawodów medycznych znajdują się na czele listy najlepiej zarabiających w USA. W grupie tej jest ortodonta i chirurg szczękowo - twarzowy
 • Czynniki, napędzające wzrost płac w sektorze opieki zdrowotnej, pozostają takie same od dziesięcioleci: drogie szkolnictwo, stresujące warunki pracy, długie godziny wykonywania obowiązków służbowych
 • Oczekuje się, że w USA w opiece zdrowotnej przybędzie 2 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 10 lat, najwięcej - ze wszystkich sektorów – ocenia US Bureau of Labor Statistics   

W Stanach Zjednoczonych jest 25 zawodów, w których zarabia się średnio co najmniej 120 tys. USD. Na tej liście pierwszych 9 miejsc należy do osób pracujących w opiece zdrowotnej.

Anestezjolodzy, ortodonci i chirurdzy, ginekolodzy należą do najlepiej opłacanych pracowników w USA i wszyscy zarabiają średnio powyżej 200 tys. dolarów rocznie (zgodnie z danymi Biura Statystyki Pracy, opracowanymi przez US News). 

Braki kadrowe w opiece medycznej

Podmioty funkcjonujące w opiece zdrowotnej borykają się z niedoborem personelu w całej branży. Medycy odchodzą z zawodu z powodu bezprecedensowego poziomu wypalenia zawodowego i wyczerpania. Stres wzmogła pandemia Covid-19. W wyniku wyższej niż zwykle rotacji kadr - pracodawcy w prywatnym sektorze opieki zdrowotnej podnieśli wynagrodzenia, aby nie tylko nie utracić obecnych pracowników, ale i przyciągnąć nowych. 

10 najlepiej płatnych zawodów w USA

10 najlepiej płatnych miejsc pracy w 2023 r. według US News & World Report:

 • 10. Pilot
  Średnia roczna pensja: 134 630 USD
 • 9. Pediatra
  Średnia roczna pensja: 170 480 USD
 • 8. Pielęgniarka anestezjologiczna
  Średnia roczna pensja: 195 610 USD
 • 7. Psychiatra
  Średnia roczna pensja: 208 156 USD
 • 6. Lekarz ogólny
  Średnia roczna pensja: 210 320 USD
 • 5. Ortodonta
  Średnia roczna pensja: 221 000 USD
 • 4. Chirurg
  Średnia roczna pensja: 226 143 USD
 • 3. Położnik i ginekolog
  Średnia roczna pensja: 234 430 USD
 • 2. Chirurg szczękowo-twarzowi
  Średnia roczna pensja: 237 000 USD
 • 1. Anestezjolog
  Średnia roczna pensja: 245 032 USD

Popyt na pracowników ochrony zdrowia będzie się utrzymywał

Czynniki, napędzające wzrost płac w sektorze opieki zdrowotnej, pozostają takie same od dziesięcioleci: drogie szkolnictwo, stresujące warunki pracy, długie godziny wykonywania obowiązków służbowych.

Zgodnie z raportem firmy Aon z września 2022 r., w którym zebrano opinie od ponad 2,6 mln pracowników ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych, pracodawcy z sektora opieki zdrowotnej - w celu przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych pracowników oferują konkurencyjne warunki płacowe (najwyższy priorytet) oraz wdrażają rozwiązania przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu (drugie miejsce).

Oczekuje się, że w opiece zdrowotnej przybędzie 2 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 10 lat, najwięcej - ze wszystkich sektorów – ocenia US Bureau of Labor Statistics .

- Wciąż odczuwamy skutki trwającej pandemii Covid-19, pokolenie wyżu demograficznego starzeje się, więc mamy większą liczbę osób wymagających opieki zdrowotnej. Profilaktyka staje się coraz ważniejsza. Opieka zdrowotna jeszcze przez długi czas będzie stabilną branżą z wieloma zawodami, na które jest wysoki popyt – mówi Janica Ingram, specjalistka ds. karier w US News.