PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta nie przesiaduje na walizkach

16-07-2013, 00:02
Lekarz dentysta nie przesiaduje na walizkach (foto: Fotolia/PTWP)
Lekarz dentysta nie przesiaduje na walizkach (foto: Fotolia/PTWP)
Lekarz dentysta niechętnie pakuje walizki i wyjeżdża za chlebem do innych państw unijnych. Odsetek dentystów zdeterminowanych do pracy poza krajem nie przekracza 2,34 proc. To zdecydowanie poniżej średniej obowiązującej wśród lekarzy.

W październiku 2012 r. i w styczniu 2013 r. podawaliśmy ilu lekarzy dentystów zainteresowanych jest wyjazdem do pracy zagranicę, przynajmniej ilu z nich wystąpiło o zaświadczenie wymagane przy ubieganiu się o uznanie kwalifikacji na terenie innych państw unijnych. Co się zmieniło od tego czasu?

Statystyka NIL obejmuje 61 specjalizacji, reprezentanci których występowali o zaświadczenia wydawane na okoliczność wyjazdu do pracy za granicę. Najwyższy odsetek lekarzy, ubiegających się o dokumentację pozwalającą na uznanie kwalifikacji zawodowych w innych krajach UE, zanotowano w chirurgii plastycznej, aż 18,45 proc. Oznacza to tyle, że niemal co piąty chirurg plastyczny chciałby wyjechać z kraju, aby kontynuować karierę zawodową na obczyźnie. Tuż za nimi znajdują się anestezjolodzy z odsetkiem 18,03 proc. Wskaźnik 10 proc. przekraczają także patomorfolodzy - 12,10 proc.

Jak w tym towarzystwie prezentują się lekarze dentyści? Otóż  zajmują oni jedno z ostatnich miejsc pod względem zainteresowania wyjazdami zagranicę w celach zarobkowych. W tej grupie najbardziej mobilni są ortodonci, ale ze wskaźnikiem 2,34 proc. i tak zajmują odległe, bo 45 miejsce wśród 61 specjalizacji lekarskich.  Co więcej ich udział procentowy spadł w ciągu ostatniego półrocza, z poziomu 2,42 proc. w grudniu 2012 r. Na samym końcu listy znajdują się specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz penodontologii. Od wielu miesięcy nikt z tych grup nie zabiegał o dokumentację pozwalającą na uznanie kwalifikacji zawodowych w innych krajach UE.

A oto dokładna statystyka przygotowana przez NIL

Liczby zaświadczeń wydanych lek. dentystom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE (obejmuje zaświadczenia wydane po raz kolejny).  Stan na połowę 2013 r.

Rodzaj zaświadczenia A Liczba lek. dentystów wykonujących zawód B Liczba lek. dentystów. którym wydano zaświadczenie Wskaźnik procentowy B/A 100 proc.
Stwierdzające posiadanie formalnych kwalifikacji

34 089

958

2,81

W tym absolwenci LDEP

0

191

0,56

Potwierdzające okres wykonywania zawodu (3 lata z 5)

0

1528

4,48

Dotyczące postawy etycznej

0

2 545

7,47

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   zezwolenie na pracę   rynek pracy   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH