PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta na ryczałcie – nowe warunki

ms
07-12-2020, 09:12
Lekarz dentysta na ryczałcie – nowe warunki Lekarz dentysta na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (fot.: pixabay)
Stawka ryczałtu dla wolnych zawodów od 2021 r. ma być obniżona z 20 do 17 proc., a limit przychodów, uprawniający do tego typu opodatkowania, podwyższony z 250 tys. EUR rocznych obrotów do 2 mln EUR.

Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą opodatkowywać działalność m.in. lekarze dentyści i technicy dentystyczni, którzy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą.

Warto przypomnieć, że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się prowadzenie działalności gospodarczej bez zatrudniania innych osób na takie samo stanowisko pracy, czy to w charakterze pracowników etatowych, czy też zleceniobiorców lub wykonawców umów o dzieło. Lekarz dentysta nie może zatrudnić w swojej praktyce drugiego stomatologa, ma jednak możliwość współpracy np. z higienistką, sprzątaczką, księgową, pracownikiem rejestracji.

Ryczałt jest opłacalnym rozwiązaniem, o ile stosunkowo niskie są koszty ponoszone przez podatnika, co w przypadku gabinetu stomatologicznego nie jest niestety powszechne, ważne są za to wysokie dochody. W przeciwnym przypadku może się zdarzyć, że podatnik zapłaci więcej podatku przy ryczałcie niż przy innych formach opodatkowania.

Ryczałt to sposób rozliczania się z fiskusem, który stosunkowo łatwo jest skontrolować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
podatki   podatki dentysty  

POLECAMY W SERWISACH