PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lecznica stomatologiczna jak klocki Lego

Autor: miro • Źródło: ms
04-12-2019, 10:45
Lecznica stomatologiczna jak klocki Lego D 105 lecznica stomatologiczna (foto: archiwum)
Katowicki Dąb to miejsce, w którym stanął pierwszy na Górnym Śląsku budynek w technologii modułowej, w którym zlokalizowane są gabinety stomatologiczne i medycyny estetycznej D105.

- Pierwotnie zaczynaliśmy koncepcję budynku D105 w innej lokalizacji i na bazie tradycyjnej technologii. Jednakże zarówno inwestorzy jak i my czuliśmy pewien niedosyt. Widzieliśmy ograniczania jakie stawiała nam pierwsza nieruchomość. Zapadła decyzja o rezygnacji z pierwotnej lokalizacji i rozpoczęciu całego procesu inwestycyjnego od nowa. Ten odważny ruch w znacznym stopniu zdeterminował zastosowanie technologii modułowej na Dębowej – tłumaczy architekt Mariusz Zalejski, projektant obiektu.

D105 to obiekt wykonany z 20 modułów o wymiarach 3 x 3 x 6 m, ustawionych w dwóch kondygnacjach, połączonych klatką schodową wykonaną w konstrukcji żelbetowej. Na parterze zlokalizowana zostały specjalistyczne gabinety stomatologiczne oraz gabinety zabiegowe medycyny estetycznej.

Piętro budynku to mieszkanie funkcyjne dla osób przyjeżdżających na organizowane w tym miejscu szkolenia i wydarzenia specjalne. Funkcjonalnie budynek ten spełnia wszystkie wymagania jakie stawia się obiektom służby zdrowia. 

- Mamy tu m.in. pracownię RTG z tomografem, 7 gabinetów zabiegowych, w tym gabinet do zabiegów w znieczuleniu ogólnym wraz z pokojem wybudzeń. Zaplanowaliśmy także pokój konsultacji, gdzie można porozmawiać na osobności na temat diagnozy i planu leczenia pacjentów – mówi dr n. med. Jacek Bednarski.

Stylistyka zewnętrzna obiektu D105 nawiązuje do charakteru otoczenia, także do nowo wybudowanego w sąsiedztwie Miejskiego Domu Kultury Filia „Dąb". Poza antracytowymi elementami kontenerów, jako elementy wykończenia na zewnątrz zastosowano materiały naturalne takie jak kamień czy drewno. Zabiegi te przekładają się również na charakter wnętrza. 

- Postawiliśmy na minimalizm i jasne wnętrza, w których zestawione zostały ze sobą drewno, beton i szkło. Loftowe, proste wnętrze wzbogacają dodatkowe akcenty kolorystyczne  w postaci fuksji/magenty, wybrane przez inwestorów.  Dzięki wszechobecnej żywej zieleni i ciepłemu światłu, odwiedzający gabinety, mogą poczuć się dużo bezpieczniej i bardziej komfortowo w oczekiwaniu na wizytę u lekarza – tłumaczy architekt Emilia Rabsztyn z pracowni Grupa Concept.

Głównym elementem gabinetu medycznego jest wielofunkcyjny fotel dla pacjenta, do którego doprowadzane są liczne urządzenia do wykonywania zabiegów stomatologicznych i estetycznych. Proces projektowania wnętrz gabinetów D105 polegał na stworzeniu funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni dopasowanej do potrzeb przyszłych klientów. 

- Zależało nam na zbudowaniu miejsca, w którym będziemy mogli przeprowadzać szybkie, a przy tym kompleksowe leczenie pacjentów. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń niebanalną, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie odwiedzających, ale także na komfort działania naszych pracowników. Na etapie budowy wielokrotnie słyszeliśmy żartobliwe pytania, np. „czy będziemy leczyć tych pacjentów w garażach"? Ale otworzyliśmy głowy, zaryzykowaliśmy i dziś z przyjemnością gościmy pacjentów w naszym obiekcie – mówi dr n. med. Tomasz Szklarski, jeden z założycieli D105.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinety stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH