Częstotliwość wpisywanych haseł mierzono w skali od 0 do 100. Okazuje się, że ze wszystkich zabiegów stomatologicznych największe zainteresowanie budzi wybielanie zębów. Ale tylko domowymi sposobami (98 pkt.), bo profesjonalne metody były wyszukiwane znacznie rzadziej (20 pkt.)

Badanie ujawniło, że o ładniejszym uśmiechu pacjenci częściej myślą na wiosnę. Niestety samo wyszukiwanie informacji w internecie nie przekłada się na wizyty u dentysty. Na przykład w 2004 r. termin „wybielanie zębów” wpisywano do wyszukiwarki znacznie częściej niż obecnie, mimo że teraz możliwości przeprowadzenia tego zabiegu są znacznie większe.

Wyraźnie sezonową popularność ma także hasło „złamany ząb”. Od ponad sześciu lat pacjenci szukają na ten temat porady w czasie wakacji letnich (lipiec-sierpień) oraz zimowych (grudzień-luty). Jak widać z internetowych danych, większa aktywność fizyczna odbija się na stanie uzębienia. Negatywnie!

W internecie widać także jak na dłoni postęp w poziomie usług stomatologicznych i wzrost świadomości pacjentów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat coraz rzadziej pojawiają się takie terminy jak: borowanie, czarne plomby, czy złote zęby. Zmniejsza się również zainteresowanie hasłami: proteza szczęki i sztuczna szczęka.

Wydawałoby się, że gabinet stomatologiczny jest znacznie przyjaźniejszym miejscem niż jeszcze parę lat temu. Choć postęp technologiczny pozwala na niemal bezbolesne leczenie, to informacje na temat dentofobii wyszukiwane są coraz częściej.

- Strach u dentysty towarzyszy dziś ponad 80 proc. Polaków odwiedzających gabinety. Wśród przyczyn stresu u stomatologa wymieniamy najczęściej: dźwięk wiertła, zapach i podejście lekarza. Dla 18 proc. powodem strachu jest także ich własny stan uzębienia. Lęk i stres towarzyszący wizycie u dentysty to nadal bardzo poważny problem dzisiejszej stomatologii. Statystyki pokazują, że 43 proc. Polaków tak boi się dentysty, że w ogóle rezygnuje z leczenia – mówi Anna Kowalską-Baron z kliniki Dr Baron Centrum w Opolu.