PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leasing, a zmiana stawki VAT

miro
15-09-2013, 00:01
Leasing, a zmiana stawki VAT Leasing, a stawka VAT
W sprawie VAT jest jedna dobra informacja. Mówi ona, że co najmniej do 2015 r. stawka VAT na materiały i sprzęt, wykorzystywane w usługach w zakresie ochrony zdrowia, nie powinna wzrosnąć z 8 do 23 proc., co jednak gdy, wcześniej lub później, jednak to nastąpi ? Scenariusz po.. rysuje Piotr Klimczak, odpowiedzialny za finansowanie branży medycznej w BZ WBK Leasing.
Wymuszona zmiana w wysokości podatku VAT najpewniej spowoduje realny wzrost cen sprzętu medycznego. To może być sygnał do inwestycji w najbliższym czasie, jeszcze przed wprowadzeniem wyższej stawki.
Obecnie VAT, jakim są objęte urządzenia medyczne w Polsce, wynosi 8 proc. Kwestia wzrostu jego wysokości do 23 proc. - zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, jest jednak otwarta. Pamiętajmy, że w tym względzie proces legislacyjny trwa określony czas, ale możemy się także spodziewać, iż Polsce będzie zależeć, aby niekorzystne dla rynku medycznego rozwiązanie wprowadzić jak najpóźniej.

Leasing finansowy - a zmiana stawki VAT
W umowie leasingu finansowego mamy do czynienia z dostawą towaru, dlatego podatek VAT, płatny jest w całości po podpisaniu umowy. W przypadku tego rozwiązania, podpisanie umowy przed podniesieniem VAT gwarantuje opłatę nadal według niższej, 8 proc. stawki VAT dla sprzętu medycznego. Kolejne raty nie zawierają już podatku VAT. Korzystający z tej formy finansowania mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty odsetkowe oraz amortyzację.

Pożyczka - a zmiana stawki VAT
Drugim rozwiązaniem jest pożyczka, która staje się coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców. Według danych Związku Polskiego Leasingu za I połowę 2013 roku, już blisko połowa wartości sprzętu medycznego, finansowanego przez firmy leasingowe, udostępniana jest w tej formule.
W przypadku pożyczki - aparatura i sprzęt medyczny zaliczane są do majątku pożyczkobiorcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Koszt uzyskania przychodu dla placówki medycznej stanowią odsetki od pożyczonej kwoty oraz amortyzacja.
Co ważne, kapitał pożyczki nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu VAT. Odsetki i prowizje są przedmiotowo zwolnione z tej opłaty. Stanowią koszt uzyskania przychodu u pożyczkobiorcy, a przychód podatkowy u pożyczkodawcy. VAT, jakim opodatkowane zostaje urządzenie, płatny jest, podobnie jak w przypadku leasingu finansowego, w momencie podpisania umowy. Do momentu zmiany stawki VAT na aparaturę medyczną jest to 8 proc. wartości.

Leasing operacyjny - a zmiana stawki VAT
Dla firm, które są płatnikami VAT, najlepszym rozwiązaniem pozostaje leasing operacyjny, który jest usługą, opodatkowaną VAT w wysokości 23 proc. i to niezależnie od stawki jaką opodatkowany jest leasingowany przedmiot (8 czy 23 proc.). W związku z tym, podstawę opodatkowania stanowi wartość netto raty leasingowej, płaconej przez leasingobiorcę, a podatek VAT naliczany jest wraz z każdą opłatą leasingową i rozłożony w czasie. Kosztem uzyskania przychodu, który może odliczyć przedsiębiorca, staje się cała rata leasingowa.

Cena nie jest najważniejsza?
Warto wspomnieć, że firmy leasingowe, ze względu na dużą skalę operacji i bliską współpracę z dostawcami, często są w stanie zaoferować sprzęt medyczny z korzystnymi rabatami, co stanowi dodatkową wartość dla klientów, szczególnie w okresie ewentualnego wzrostu cen na rynku.
Przy wyborze finansowania zewnętrznego nie powinniśmy kierować się jednak tylko ceną. Warto porównać dodatkowe produkty, towarzyszące ofercie, obejmujące nie tylko zakup, ale także serwis urządzenia, czy jego ubezpieczenie.
Od lipca tego roku, klienci BZ WBK Leasing mogą na przykład korzystać z dodatkowego ubezpieczenia GAP dla maszyn i urządzeń - także medycznych. Produkt ten chroni przed stratą finansową w przypadku kradzieży lub zniszczenia sprzętu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leasing   Piotr Klimczak  

POLECAMY W SERWISACH