• Lakowanie zębów sprawdza się najlepiej u dzieci, ale i u dorosłych efekt jest nie do pogardzenia
  • Lak na zębach pełni swoją rolę od 2 do 9 lat
  • Ceny za lakowanie pojedynczego zęba zaczynają się od 40 zł a kończą nawet na 200 zł   

Lakowanie zębów, jakie ma znaczenie?  

Połowa dorosłych pacjentów nie orientuje się jaką rolę pełni lakowanie zębów, wynika z raportu przygotowanego przez amerykańską organizację Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Chociaż wiedza, bez dostępu do opieki stomatologicznej, raczej niewiele zmieni, ale warto próbować coś w tym względzie robić - podsumowała wyniki sondażu dr Michele Junger, z CDC Division of Oral Health.

Naukowcy porównali skalę występowania próchnicy u osób z lakowanymi zębami, w stosunku do uczestników badania, którzy takiego zabiegu nie przechodzili. Okazało się, że zagrożenie próchnicą można zmniejszyć nawet ośmiokrotnie - z poziomu 70 proc. do 8,9 proc. Oczywiście wyniki uzależnione były od badanej grupy i skali zagrożenia próchnicą (dziecko – dorosły, stopień dbałości o higienę jamy ustnej, ile czasu upłynęło od lakowania). Tak, czy inaczej najmniejsza zaobserwowana różnica i tak była imponująca (trzykrotny spadek częstotliwości występowania próchnicy).

Pragmatyczni Amerykanie wyliczyli, że w ciągu pięciu lat od lakowania zębów koszt opieki stomatologicznej nad dzieckiem spada o 20 proc. Nieco inaczej na taką statystykę z pewnością patrzy się w Polsce, gdzie niejednokrotnie koszt opieki stomatologicznej dziecka sprowadza się do zera, o ile oczywiście dziecko szczęśliwie nie cierpi z powodu bólu zęba.

Oczywiście, że na NFZ przysługuje zabezpieczenie profilaktyczne bruzd lakiem szczelinowym, ale tylko dzieciom. Każdy dodatkowy ząb objęty tą procedurą okupiony był długimi bojami z Ministerstwem Zdrowia lekarzy dentystów na czele z konsultantem krajowym w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Lakowanie zębów, jak działa?

Lakowanie zębów polega na pokryciu zębów specjalną substancją na bazie żywic. W efekcie następuje uszczelnienie bruzd anatomicznych i wszelkich innych szczelin, występujących na zębach. Warstwa ochronna ogranicza rozwój bakterii, minimalizując ryzyko powstawania próchnicy. Bruzdy są szczególnie narażone na postawanie próchnicy- ze względu na kształt, który uniemożliwia dokładne oczyszczanie tych miejsc podczas codziennego szczotkowania zębów.

Lakowanie zębów, dla kogo?

Lakowanie zębów można przeprowadzać u dzieci, od ok. 6 roku życia. Późniejszy wiek nie jest przeszkodą do zrealizowania zabiegu, gdyż ten zawsze będzie minimalizował ryzyko powstawania próchnicy.

Lakowanie zębów, jak to się robi?

1 Oczyszczenie powierzchni zębów, które mają być poddane uszczelnieniu
2 Aplikacja preparatu wytrawiającego (zwiększenie przyczepności laku)
3 Usunięcie wytrawiacza
4. Osuszenie zęba
5. Naniesienie warstwy laku
6. Naświetlenie zęby lampą polimeryzacyjną, której światło zapewni pożądane właściwości fizykochemiczne substancji uszczelniającej
7. Sprawdzenie czy lak nie przeszkadza przy zagryzaniu

Lakowanie zębów, jaki efekt?

Lakowanie nawet o 90 proc. zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy u dzieci, u których nie pojawiły się jeszcze ogniska choroby. Im wcześniej taki zabieg zostanie przeprowadzony, tym da lepsze rezultaty. U dorosłych taka skuteczność nie jest realna, ale i tak efekt profilaktyczny jest zdecydowanie zauważalny. Warto kontrolować czy wraz z upływem czasu lak nie został uszkodzony (starty). W razie konieczności trzeba dokonać ewentualnej korekty.

Badania naukowców dowodzą, że lak utrzymuje się na zębach:
-  w 80 proc. przypadków - w ciągu pierwszych dwóch lat od zabiegu;
- w 70 proc. przypadków – także po upływie 48 - 54 miesięcy;
- w 39 proc. przypadków – nawet po 9 latach. 

Lakowanie zębów, jakie ceny?

Cena lakowania zębów nijak się ma do kosztów, które trzeba ponieść w przypadku walki z zaawansowaną próchnicą.

Zazwyczaj więcej trzeba zapłacić w dużych miastach, gdzie popyt na tego typu usługi jest większy, a koszt prowadzenia praktyki stomatologicznej - wyższy.

Z reguły więcej trzeba zapłacić za lakowanie jeśli zabieg ten wykonuje lekarz dentysta niż higienistka stomatologiczna. Uwaga jednak, w zasadzie więcej wprawy w wykonywaniu lakowania ma higienistka, bo takie czynności wykonuje codziennie i opanowała je perfekcyjnie. Dentysta natomiast zajmuje się leczeniem i rzadko kiedy ma do czynienia z lakowaniem zębów. Bywają nawet takie gabinety, w których czynności lakowania wykonują wyłącznie higienistki.

Za usługami higienistki przemawiają także ceny, są one o ok. 20 – 30 proc. niższe od tych pobieranych przez dentystę.

Z reguły lakowanie zębów u dzieci jest droższe o 30 – 40 proc., chociaż zęby mleczne u takich pacjentów są mniejsze. Wynika to oczywiście z wyższego stopnia trudności w kontaktach z dziećmi niż z dorosłymi pacjentami. Po prostu czas wykonania usługi w stomatologii dziecięcej jest zdecydowanie dłuższy.

Ceny mogą się także nieco różnic w zależności od zęba poddanego lakowaniu. Lakowanie przedtrzonowca jest z reguły o kilkanaście procent (do 20 proc.) tańsze niż trzonowca. Nie wszystkie gabinety wprowadzają takie rozróżnienie o ile lakowanie ma dotyczyć większej liczby zębów.

Szukając stosunkowo tańszych ofert lakowania warto prześledzić cenniki lecznic powiązanych z ośrodkami uniwersyteckimi. Nie jest ich wiele: Białystok, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Wrocław, Warszawa, Lublin, Kraków, Katowice.

W Warszawie na przykład można przeprowadzić lakowanie pojedynczego przedtrzonowca w referencyjnej lecznicy (Mazowieckie Centrum Stomatologiczne) za 60 zł (lekarz) lub za - 45 zł (higienistka).

W wielu miejscach w stolicy za taką usługę pobiera się minimum 80 zł, chociaż bez trudu można natrafić także na cennik opiewający na kwotę przekraczającą 100 zł.

Uczelniane Centrum Stomatologiczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oferuje lakowanie zęba za 80 zł, ale jeśli taką procedurę zrealizuje student pod nadzorem lekarza, wtedy trzeba zapłacić tylko 60 zł. W tym samym Gdańsku są lecznice, które oferują lakowanie zębów po 150 zł, a nawet po 200 zł (każdy). Podobnie jest we Wrocławiu.

Widełki są zatem szerokie. Zaczynają się od 40 zł (podejrzanie tanio), przez 50 zł (tanio), 80 zł (standardowo), 100 zł (umiarkowanie drogo), do 200 zł (drogo).

Na taką rozpiętość cenową można napotkać w zasadzie w każdej większej aglomeracji.

Jeśli założyć, że lakowanie obejmie pełen zestaw zębów (8 przedtrzonowych i 12 trzonowych) nie trudno obliczyć, że profilaktyka przeciwko próchnicy do najtańszych nie należy. Bo może kosztować od 1 tys. do nawet 4 tys. zł. Oczywiście przy większej liczbie lakowanych zębów obowiązują solidne rabaty, a wówczas koszt kilkuset złotych jest jak najbardziej realny – i co ważne – jak najbardziej uzasadniony.