Dobrym jest pomysłem uruchomienie wyspecjalizowanych narzędzi finansowych wspierających pacjentów realizujących zazwyczaj kosztowne leczenie. Zadanie nie jest proste zważywszy, że w większości przypadków zabiegi realizowane w gabinetach stomatologicznych nie są następstwem wypadku, nieoczekiwanego zbiegu okoliczności. Zaplanowane procedury dentystyczne nie wpisują się dobrze w strategię polis zdrowotnych, które - co do zasady - opierają się przecież na zdarzeniach losowych.

Niezależnie od takiej sytuacji - jak podaje wyborcza.biz - są firmy, które sprzedają produkty obejmujące leczenie stomatologiczne, chociaż ich oferta nie obejmuje pokrycia kosztów podniesienia estetyczności uzębienia.

Firma: Inter Polska, pakiet: Inter Vision Silver, opłata roczna: 2,6 tys. zł

Opcja gwarantująca całkowite pokrycie kosztów leczenia. Polisa obejmuje również leczenie ubytków, które powstały przed podpisaniem umowy. Jednocześnie jednak karencja wynosi 8 miesięcy, czyli dopiero po tym okresie można leczyć zęby w ramach ubezpieczenia. 

Firma: Inter Risk, pakiet: Medi - Care Gold, oplata roczna: 2,5 tys. zł

Opis: Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać przegląd z możliwością wyleczenia wszystkich ubytków z 20 proc. zniżką. Od tego momentu ubezpieczyciel pokrywa całość kosztów leczenia dentystycznego.

Firma: Signal Indua, pakiet: Pełnia Zdrowia (ambulatorium i szpital), oplata roczna: 3,2 tys. zł.

Opis: Ubytki, które powstały przed zawarciem umowy, można leczyć w ramach ubezpieczenia od początku trwania umowy. Ubezpieczenie obejmuje 70 proc. kosztów leczenia stomatologicznego. 30 proc. płaci zawsze pacjent.

Firma: Medicover, pakiet: Karta Stomatologiczna, opłata roczna: -

Opis: Karta działa jak bon zakupowy. Za leczenie zębów płaci się z 10 - 20 proc. rabatem. Stawki za usługi dentystyczne są dość wysokie. Wypełnienie to koszt od 160 zł, znieczulenie od 40 zł, przegląd 50 zł.