• Najbogatsi dentyści na świecie nie tylko zajmują się stomatologią, często prowadzą działalność filantropijną
  • Dr Herman Ostrow przekazał swojej macierzystej uczelni 35 mln dol. Instytucja pierwotnie nosiła nazwę University of Southern California School of Dentistry. Po tym darze placówka zmieniła nazwę na Szkołę Stomatologiczną im. Hermana Ostrowa
  • Najbogatszy dentysta na świecie większość swojej fortuny zarobił jako prezes i dyrektor generalny imperium dentystycznego Ultradent Products, Inc. Firma zaopatruje kliniki, uniwersytety i agencje rządowe w materiały stomatologiczne w 125 krajach    

Przedstawiamy  listę amerykańskich stomatologów, którzy w różnych rankingach zajmują czołowe miejsca, jeśli chodzi o zgromadzony majątek. Kim są?

10. Dr Sam Saleh majątek 5 mln dol.

Dr Sam Saleh założył ORA Dentistry Spa. To pomogło mu nawiązać kontakt z ludźmi ze świata mody.

Uważany jest za pioniera w dziedzinie licówek bezpreparacyjnych i zachowawczej stomatologii estetycznej.

Ukończył z wyróżnieniem King's College London. Założył praktykę dentystyczną, wykorzystując technologię komputerową (CAD-CAM).

Sam Saleh stał się jednym z czołowych dentystów zajmujących się estetyką twarzy w Los Angeles.

Wcześniej pracował jako pedagog na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles School of Dentistry.

9. Dr Bill Dorfman majątek 10 mln dol.

Nazywany jest „amerykańskim dentystą”. Bill Dorfman to jeden z najbardziej znanych lekarzy dentystów w USA. Podobnie jak Kevin Sands (pozycja nr 8), pracuje z hollywoodzkimi gwiazdami. Jest autorem bestsellerowej książki New York Timesa zatytułowanej Billion Dollar Smile.

Zanim zdobył sławę, Dorfman prowadził firmę Century City Aesthetic Dentistry. Uruchomił ją w 1985 r. po ukończeniu rezydentury w Polyclinique Dentaire w Lozannie w Szwajcarii. Klinika ta działa w Los Angeles do dziś.

Bill Dorfman prowadzi wykłady, pisze książki, występuje w mediach w Extreme Makeover w ABC i The Doctors w CBS.

8. Dr Kevin Sands – majątek 20 mln dol.

Dla wielu nie jest zaskoczeniem, że jeden z najbogatszych dentystów na świecie to dr Kevin Sands, znany jako dentysta słynnej rodziny Kardashianów . Oprócz gwiazd telewizji reality, Kevin leczył m.in.: Tommy'ego Hilfigera, Milesa Tellera, Miley Cyrus.

Na rynku funkcjonuje ponad 15 lat. Jest obdarzany szczególnym zaufaniem w zakresie implantów stomatologicznych, wybielania zębów, stomatologii Invisalign. Specjalizuje się w poprawianiu uśmiechów. Ponoć za to kochają go filmowe gwiazdy.

Prowadzi dwie kliniki, jedną w Beverly Hills i jedną w Dubaju.

7. Dr Robert E. Hamric majątek 34 mln dol.

Jest jednym z najbardziej znanych dentystów w Alabamie. Dyplom lekarza dentysty zdobył na University of Alabama w Birmingham. Prywatną praktykę rozpoczął w 1970 r.

W 2003 r. został wybrany na administratora i dyrektora generalnego Alabama Family Dentistry. Hamric pracuje w Practice Management Associates jako dyrektor ds. operacyjnych.

Oprócz stomatologii interesuje się zarządzaniem i doradztwem zdrowotnym, udziela się w wystąpieniach publicznych.

6. Dr Rick A. Kushner – 35 mln dol.

Dr Rick A. Kushner po ukończeniu Marquette University School of Dentistry Kushner rozpoczął pracę w swojej firmie. Zaczął w Lakewood w Kolorado.

Jest założycielem i szefem, odnoszącej duże sukcesy, firmy dentystycznej Comfort Dental. Stworzony przez Kushnera system opiera się na franczyzie. Sieć Comfort Dental zdobyła dużą popularność, oferując m.in. bezpłatną opiekę dentystyczną w Boże Narodzenie. Wydarzenie nazwano Care Day.

Marka Comfort Dental funkcjonuje w 13 stanach. W sieci jest ponad 150 niezależnych klinik. W 2021 r. Rick A. Kushner rozpoczął inicjatywę społecznościową o nazwie Comfort Dental Shares.

5. Dr Herman Ostrow majątek 35 mln dol.

Dr Herman Ostrow znany jest ze swojej aktywności jako filantrop. Przekazał m.in. swojej macierzystej uczelni 35 mln dol. Z tego powodu szkoła ta zmieniła nazwę na Szkołę Stomatologiczną im. Hermana Ostrowa. Instytucja pierwotnie nosiła nazwę University of Southern California School of Dentistry. Ostrow uzyskał tam dyplom chirurga dentystycznego w 1945 r.

Po ukończeniu studiów wstąpił do US Army Dental Corps. Po odbyciu służby wrócił do swojego domu w Los Angeles w Kalifornii.

W Los Angeles zaczął prowadzić prywatną praktykę, budował bogactwo i reputację. Po 17 latach zaczął inwestować w nieruchomości.

4. Clint Herzog majątek ok. 100 mln dol.

Herzog jest absolwentem Texas A&M University oraz University of Texas-San Antonio Dental School.

Należy do niego firma Floss Dental, którą założył wraz z innym dentystą, dr. Michaelem Tranem. Ich kliniki znane są ze stosowania najnowocześniejszych technologii, głównie służących pokonywaniu dentofobii u pacjentów.

Obecnie Floss Dental posiada oddziały w: Fort Worth, Austin i Houston.

Clint Herzog postanowił również założyć Thrive - firmę, która pomaga ludziom potrzebującym pomocy m.in. w utracie wagi.

3. David Alameel majątek 0,9 mld dol.

Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych ekspertów z branży dentystycznych.

Pochodzi z Libanu. W wieku 20 lat, postanowił opuścić dom i wyjechać do USA. Pracował na stacji benzynowej. Po odbyciu służby w armii amerykańskiej udał się na University of Texas i uzyskał stopień dentysty.

Stworzył sieć klinik stomatologicznych, które stały się jego głównym źródłem dochodu.

W 2012 r. bez powodzenia zajął się polityką (obóz demokratów). Po kilku latach rozpoczął inwestycje giełdowe. Te stały się głównym źródłem jego obecnego majątku.

2. Richard Malouf, majątek ok. 1.0 mld dol.

Miliarderem na liście jest dr Richard Malouf. Jest on uznanym dentystą – i co ważne - właścicielem sieci All Smiles Dental Clinics (ok. stu oddziałów w całych Stanach Zjednoczonych).

Po ukończeniu rezydentury w UT Health San Antonio (w 1990 r.) został właścicielem i prezesem The Dental Spa w Arlington, obsługujących ponad 4 tys. klientów. Specjalizował się w implantoprotetyce, pełnej sanacji jamy ustnej i metamorfoz uśmiechu.

Po sukcesie swojej pierwszej firmy zdecydował się założyć w 2002 r. kliniki dentystyczne All Smiles.

W jego klinikach leczy się dużo potrzebujących dzieci i ludzi ubogich (stworzył program Mobile Dental Unit).

1. Dan Fischer majątek pond 1,1 mld dol.

Na początku pracował jako dentysta. Uruchomił praktykę w domu w Utah, a jego dzieci były jego pierwszymi współpracownikami. Nie został jednak najbogatszym dentystą na świecie pracując przy fotelu.

W 1976 r. stworzył swój pierwszy produkt, roztwór hemostatyczny Astrigedent. Kiedy osiągnął sukces rynkowy – założył firmę Ultradent, obecną w 125 krajach świata.

Większość swojej fortuny zarobił jako prezes i dyrektor generalny imperium dentystycznego Ultradent Products, Inc. Firma zaopatruje kliniki, uniwersytety i agencje rządowe w materiały stomatologiczne.

Obecnie firma rozrosła się i stała się liderem w międzynarodowej branży dentystycznej, obejmując swoim zasięgiem 125 krajów. Właśnie dlatego Dan ma szacunkową wartość netto 1,1 mld dol.