infoDENT24.pl: Naukowcy dowodzą, że zaledwie po kilku miesiącach od momentu ustania wszelkich relacji społecznych zanikają więzi emocjonalne, nawet te które uważało się za silne. Z gośćmi KRAKDENT-u, zarówno po stronie wystawców, jak i odwiedzających - organizatorzy krakowskich targów nie mieli bliższych relacji przez trzy lata. To nie  najlepsze okoliczności na kultywowanie nawet niegdyś bardzo dobrych relacji.

Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targi w Krakowie: Niestety, nie odbyły się aż dwie edycje targów KRAKDENT, ale przez cały długi okres pandemicznej rzeczywistości byliśmy w bliskim kontakcie z wystawcami. Owszem, okoliczności, w jakich przyszło nam się komunikować, nie należały do optymalnych, wręcz odbiegały od normalności, ale w wielu przypadkach to właśnie ekstraordynaryjność sytuacji sprawiała, że wspólnie próbowaliśmy stawiać czoła przeciwnościom losu - to jednoczy.

Pandemia i niemożność organizowania wydarzeń dotknęły nie tylko wystawców i organizatorów targów, ale także wiele innych podmiotów działających na tym rynku. Są to firmy, które projektują, aranżują i budują stoiska, podmioty zajmujące się profesjonalną ochroną, sprzątaniem, obsługą wydarzeń masowych. Dla naszej branży, branży targowej, był to najtrudniejszy okres w historii.

Chcę podziękować naszym wypróbowanym partnerom zrozumienia sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Nie z naszej winy tragi KRAKDENT zostały odwołane na kilka dni przed imprezą. Pieniądze zostały wydane na budowę stoisk, których nikt nie podziwiał i na promocję wydarzenia, którego nikt nie był uczestnikiem. Takie sytuacje wywołują napięcia, ale także cementują partnerów. Dzięki wyrozumiałości tych wszystkich, którzy wspólnie ponieśli razem z nami koszty i przystali na zamrożenie zrealizowanych inwestycji, możemy razem cieszyć się targami KRAKDENT w 2022 r.

infoEDNT24.pl To modelowa sytuacja, ale przecież nie wszyscy wystawcy z odwołanych w 2020 r. targów pojawili się w Krakowie w tym roku. Niektórzy już nawet przywykli do pandemicznej rzeczywistości konstatując, że świat bez targów branżowych, niewiele co zmienia w ich biznesowych założeniach.

Grażyna Grabowska: Cóż myślę, że wkroczyliśmy w zupełnie inny świat. Nikt się nie spodziewał że w XXI wieku, przy tak rozwiniętej nauce, przy fascynujących technologiach - pandemia zabierze nam dwa lata z życia, a niektórych niestety, w sposób najbardziej okrutny, tego życia pozbawiając. Próbowaliśmy cały czas podtrzymywać kontakty z uczestnikami targów, organizowaliśmy mniejsze wydarzenia na tyle na ile covidowe ograniczenia pozwalały. Od listopada 2020 r. do lipca 2021 r. obiekt EXPO Kraków zajęty został na szpital tymczasowy, co wręcz sparaliżowało naszą aktywność.

Na całym świecie targi były przekładane, terminy tych samych imprez zmieniano kilkukrotnie. To spowodowało potworne zamieszanie. W krótkich okresach poluzowywania epidemicznych obostrzeń próbowano organizować wszystko co miało się odbyć, a się nie odbyło. W efekcie dochodziło do sytuacji, gdy targi branżowe uruchamiano tydzień po tygodniu. Taki reżim czasowy przeczy wszelkim zasadom logiki.

Na rzeczywistość jednak się nie obrażamy. Jesteśmy firmą, która nie żyje rok, czy dwa lata, mamy zamiar jeszcze długo funkcjonować na tym rynku i widzimy w niej niemały potencjał, pomimo wszelkich ostatnich zawirowań.

Cieszymy, że ufają nam nasi stali wystawcy, że pojawiają się nowe firmy, zainteresowane uczestnictwem w KRAKDEN-cie. W 2022 r. obecnych jest 319 firm, głównie z Polski, ale także w halach targowych widzimy  firmy z: Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Niderlandów, Włoch, Szwajcarii, Słowacji.

infoDENT24.pl. Tak, czy inaczej nie sposób porównywać rzeczywistości targowej roku 2019 z obecną, jak w tej rzeczywistości zmienił się scenariusz targów?

Grażyna Grabowska: Z pewnością możemy mówić o większej świadomości uczestnictwa w targach. Być może wystawców jest nieco mniej niż niegdyś, być może gości jest nie tyle co w rekordowych latach, ale po obu stronach mamy do czynienia ze szczególnie świadomym uczestnictwem. Zanika credo: wystawiam się, bo tak było co roku, odwiedzam targi, bo to dobra okazja przede wszystkim do spotkań towarzyskich.

Z opinii przedstawianych nam po ostatnich wydarzeniach targowych wynika,  że goście są bardzo świadomi swojej obecności w EXPO Kraków. Przyjeżdżają tutaj, aby zrealizować konkretny cel. Nie jest tak, że wszystkie transakcje bez problemu można przeprowadzić przez internet. Wiele zakupów wymaga zapoznania się z ofertą na miejscu.

Mało jest osób, które decyduje się na zakup samochodu na podstawie pliku pdf., szczególnie gdy rozważa ofertę kilku marek.

Tak samo jest w przypadku sprzętu stomatologicznego. KRAKDENT jest tą niepowtarzalną  okazją, aby w jednym czasie w jednym miejscu dokonać wszelkich analiz, porównań, zestawień. To najszybsza, najskuteczniejsza i najbardziej efektywna ekonomicznie metoda realizowania biznesowych zakupów.

Rozmowa twarzą w twarz z przedstawicielem firmy sprzedającej i uczestnictwo w prezentacji na żywo to wciąż trudne do zastąpienia formy nabywania najlepszej wiedzy o produkcie.

infoDENT24.pl: Wiele mówi się o edukacji online. Całe szkolnictwo polskie przestawione zostało na te tory. KRAKDENT nadal ma bogatą ofertę szkoleniową na żywo.

Grażyna Grabowska: Proszę zwrócić uwagę na to, że nie bez powodu najszybciej jak tylko było można zakończono etap nauki zdalnej. Edukacja na odległość ma zbyt poważne wady. Podobnie jest ze szkoleniami w branży stomatologicznej, dedykowanej lekarzom dentystom, technikom dentystycznym, higienistkom stomatologicznym.

Nie bez przyczyny stomatologię postrzega się jako dział medycyny wybitnie praktyczny. Nie da się przez internet opowiedzieć w jaki sposób stosować konkretne rozwiązania technologiczne, w jaki sposób podchodzić do realizowania procedur medycznych.

Stomatologia nie jest wiedzą akademicką, przynamniej nie przede wszystkim. KRAKDENT obfituje w bogaty program warsztatów, szkoleń i wykładów, na niektóre bardzo szybko zabrakło wolnych miejsc, na inne można było się zapisywać niemal do ostatniej chwili.

Nie ukrywam, że w tym roku chętnych do udziału w sesjach szkoleniowych było mniej, niż dawniej - odbywają się one w zamkniętych salach i trwają czasem kilka godzin – to może jeszcze ciągle budzić tzw. lęk covidowy.

Natomiast do konkursu o medal najwyższej jakości targów KRAKDENT spłynęło w tym roku aż o 30 proc.  więcej zgłoszeń – tak dużo pojawiło się na rynku nowości. Nic więc dziwnego, że targi przyciągają swoją ofertą, co nas, organizatorów, ale i wystawców – ogromnie cieszy.