• Trwają targi stomatologiczne KRAKDENT (od 30 marca do 1 kwietnia w EXPO Kraków). Wśród 324 wystawców z 18 państw
  • Podczas tegorocznych Targów odbędzie się 16 kursów medycznych, 70 szkoleń i prezentacji wystawców, 14 unikatowych wystąpień na scenie KRAKDENT MeetUp. Tradycją jest już Międzynarodowy Kongres Dental Spaghetti
  • W myśl wdrażanej przez Targi w Krakowie strategii bleisure (połączenie obowiązków służbowych z wypoczynkiem), podczas Targów KRAKDENT uczestnicy mogą skorzystać z DENTOspotów – polecanych kawiarni, klubów, restauracji, w których można spędzić czas wolny, a dodatkowo skorzystać ze zniżki 
  • Atrakcyjność KRAKDENT podnosi śmigłowiec zaparkowany przed halą EXPO Kraków. Uczestnicy targów mogą skorzystać z przelotu nad Krakowem   

Propozycje targowe w niełatwych czasach 

infodent24.pl: Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja - jest szereg wydarzeń, które przywoływane mogą być jako argumenty usprawiedliwiające mniejszą okazałość wszystkich imprez targowych, nie tylko tych dedykowanych branży stomatologicznej. Na szczęście w przypadku KRAKDENT-u trudno jest dostrzec wszechobecne piętno niespokojnych czasów. Wręcz przeciwnie wiele stoisk działa na wyobraźnię osób o najbardziej nawet wybrednych gustach estetycznych. To musi cieszyć.

Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targi w Krakowie Sp. z o.o.: Jeśli chodzi o stoiska, to faktycznie pomysłowość niektórych projektów, aranżacja przestrzeni wystawowej zaskakuje nas samych, a przecież targi stomatologiczne nie są jedynymi, które organizujemy w Krakowie i to od wielu lat.

Zmiany jednak zachodzą, chociaż nie są one widoczne w szczególny sposób dla gości. Chodzi o podejście ekologiczne do zabudowy stoisk. Od szeregu lat propagujemy hasło zero waste. Chociaż w branży wystawienniczej trudno taki stan osiągnąć, to staramy się usilnie przekonywać wystawców do redukowania poziomu wykorzystywania materiałów nieobojętnych dla środowiska. Krok po kroku idziemy w dobrym kierunku bez uszczerbku dla wizualnej atrakcyjności stoiska, a nawet ją wzbogacając.

infodent24.pl: Atrakcyjność KRAKDENT zdecydowanie podnosi śmigłowiec zaparkowany przed halą EXPO Kraków. W zasadzie nie tyle zaparkowany co znajdujący się w ciągłym ruchu.  Chętnych na krótki lot nad Krakowem nie brakuje. To jednorazowa atrakcja, czy stały trend wyznaczający drogę podnoszenia atrakcyjności targów. 

Grażyna Grabowska: To oczywiste, że dla lekarzy dentystów udział w targach w pierwszej kolejności mierzy się liczbą pomyślnie załatwionych spraw biznesowych, a jeśli nie załatwionych to przynajmniej przygotowanych do ich finalizacji. To sedno tego typu imprez branżowych, oczywiście obudowanych dodatkowo atrakcyjną ofertą szkoleniową.

Czy internet uwalnia od udziału w targach?

infodent24pl: Zgoda, ale nastały czasy internetu. Sieć zapewnia nie tylko prezentację ale i łatwe kupno wszystkiego bez wyjścia z gabinetu stomatologicznego. Podobnie mnogość szkoleń online pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu i nie mniej dużego mnóstwa pieniędzy. To są inne realia niż jeszcze kilka lat temu.

Grażyna Grabowska: Oczywiście, że zwolennicy rzeczywistości wirtualnej byli, są i będą, ale to nie tak, że jest to jedyna rzeczywistość na jaką jesteśmy skazani. W przypadku imprez targowych dla wielu liczy się ich atmosfera, możliwość spojrzenia w oczy kontrahentowi. To właśnie w relacjach osobistych zawiązują się mocne więzy interpersonalne, czasami nawet przyjaźnie.

Nowością na Targach KRAKDENT jest Strefa Testów. Miejsce gdzie można dotknąć, przetestować urządzenia. Targi oferują to, czego zakupy internetowe nie mogą – wrażenia sensoryczne. Jest to nieoceniona wartość, silnie wpływająca na decyzje zakupowe.

Co zaś do szkoleń, to faktycznie wiele z nich jest dostępnych online, ale tych wyjątkowo atrakcyjnych z udziałem znaczących nazwisk w branży stomatologicznej, niewiele jest w internecie. Podczas KRAKDENT-u zaprosiliśmy gości, na wykłady do których ustawiają się długie kolejki. Część wykładów i szkoleń wykupionych zostało na pniu. To świadczy o tym, że na dobry towar o wartości intelektualnej - jeśli można tak powiedzieć - popyt zawsze jest duży. Webinar nie daje ścisłej odpowiedzi na kwestie wymagające wyjaśnienia, jak to jest w przypadku spotkania twarzą w twarz. Poza tym w sytuacji kontaktu na żywo istnieje duża szansa na dogadanie kwestii związanych z tematyką wykładu. Nie muszę chyba tłumaczyć, że w wielu przypadkach taki aspekt ma niejednokrotnie wyższą wartość niż samo meritum wykładu.

Podczas tegorocznych Targów KRAKDENT odbędzie się 16 kursów medycznych, 70 szkoleń i prezentacji wystawców, 14 unikatowych wystąpień na scenie KRAKDENT MeetUp. Tradycją jest już Międzynarodowy Kongres Dental Spaghetti. Oferta jest bogata jak co roku.

324 wystawców z 18 państw

infodent24.pl: Targi KRAKDENT faktycznie prezentują się okazale i wszechobecnej atmosfery biznesu nie da się zlekceważyć, jednak grupa wystawców ceniących sobie obecność w tych dniach w Krakowie jest nieco mniejsza niż w ubiegłych latach. To ci wyznawcy internetu?

Grażyna Grabowska: Po części pewnie tak. Przywołując lewą część wykresu Gaussa, można powiedzieć, że to ci, którzy zawierzyli nowej formule prowadzenia biznesu bez aktywności na targach. To ich prawo, każdy podejmuje decyzje biznesowe w najlepszej wierze. My wierzymy, a w zasadzie jesteśmy pewni, że takie targi jak KRAKDENT w dość niespokojnych przecież czasach dobrze spełniają rolę pośrednika w branży stomatologicznej.

Na Targach KRAKDENT gościmy 324 wystawców z Polski, ale także z Austrii, Belgii, Chin, Danii, Finlandii, Francji, Japonii, Niderlandów, Niemiec, Korei, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, USA, Włoch. Nie można powiedzieć zatem, że frekwencja po stronie wystawców jest słaba.

infodent24.pl Można rzec za to, że Kraków rządzi się swoimi prawami. Magia tego miasta wręcz nakazuje wyjście poza tereny EXPO Kraków.

Grażyna Grabowska: Fakt rytuał jest taki, że spotykamy się ze znajomymi na hali targowej, ale także poza nią. Kraków jest wspaniałym miejscem, aby po prostu pobyć razem przy okazji realizowania spotkań służbowych. Nie jest to zaklinanie rzeczywistości. Od lat widzimy wśród uczestników KRAKDENT potrzebę bycia razem. Widzimy i staramy się odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie. Ponadto, w myśl wdrażanej przez Targi w Krakowie strategii bleisure (połączenie obowiązków służbowych z wypoczynkiem), podczas Targów KRAKDENT uczestnicy mogą skorzystać z DENTOspotów – polecanych kawiarni, klubów, restauracji, w których można spędzić czas wolny, a dodatkowo skorzystać ze zniżki. Wśród atrakcji znajduje się również KRAKDANCE Party&Chill - spotkanie w atmosferze klubowej zabawy w Klubie Prominent. Wszystko w myśl hasła Targów w Krakowie – Odkryj bleisure z Targami w Krakowie.

Biznes, nauka i serce

infodent24.pl: Zabawa nie przysłania jednak tego, że występujecie także w roli animatora akcji charytatywnych. 

Grażyna Grabowska: Wdzięczni jesteśmy naszym partnerom, że ci ponosząc wydatek związany z uczestnictwem w targach nie zapominają o najbardziej potrzebujących. W ubiegłym roku zbieraliśmy środki finansowe i materialne dla uchodźców z Ukrainy. Podobnie w tym roku chcemy wesprzeć ukraińskie dzieci z sierocińców, które przebywają w Polsce już od ponad roku.

Przypomnę, że od 11 lat podczas KRAKDENT organizowana jest akcja charytatywna Dentopomoc, w ramach której wystawcy przekazują środki i akcesoria do higieny jamy ustnej wychowankom i rodzinom zastępczym z Małopolski.