PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

KRAKDENT 2020 branża wraca do normalności

Autor: miro • Źródło: ms
08-07-2020, 08:08
KRAKDENT 2020 branża wraca do normalności KRAKDENT 2020
Nawał wczasowiczów w atrakcyjnych turystycznie miejscach Polski powinien zmobilizować lekarzy dentystów, aby ci którzy zechcą wziąć udział w targach KRAKDENT 2020 (3 – 5 września) już dzisiaj muszą zadbać o rezerwację noclegu. Chyba, że 28 edycja jednak się nie odbędzie? O to pytamy Grażynę Grabowską, prezes zarządu firmy Targi w Krakowie, organizatora imprez wystawienniczych m.in. w branży stomatologicznej.

Grażyna Grabowska: KRAKDENT w tym roku jak najbardziej się odbędzie, oczywiście w zupełnie innym terminie – na początku września. Po raz pierwszy w naszej historii musieliśmy zmienić termin, z oczywistych powodów. Faktycznie miejsca w hotelach należy rezerwować jak najszybciej, w tym roku większość Polaków spędzi wakacje w kraju, hotele będą więc zapełnione. Tu mamy dobrą wiadomość dla uczestników KRAKDENTu: dużo niższe ceny w wielu hotelach w Krakowie. Branża turystyczna, równie mocno dotknięta skutkami epidemii - tak jak nasza -  rozumie, że w tym trudnym czasie przedsiębiorstwa muszą się wspierać. Nie będzie więc, jak w wielu innych miejscach, podwyżki cen, a wręcz przeciwnie. Wszyscy staramy się, aby Kraków tętnił życiem i spotkaniami biznesowymi.

Upewnijmy się - KRAKDENT 2020 na pewno zostanie zorganizowany? Pytam, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, że wrześniowego KRAKDENTu nie będzie. Pamiętajmy przy tym o dewizie polityka Aleksandra Michajłowicza Gorczakowa, który jako pierwszy mawiał 150 lat temu „nie wierzę w niezdementowane informacje”, zatem w te zdementowane należałoby jednak wierzyć….
Zdecydowanie jestem za tym, żeby nie wierzyć plotkom. Zobowiązaliśmy się wobec wystawców i zwiedzających do organizacji KRAKDENTu w tym roku i wywiążemy się z tego. Nie wiem, skąd takie defetystyczne myśli, od początku mówiliśmy o zmianie terminu targów, nie o ich odwołaniu.

Dentyści, jako grupa największego ryzyka zarażeniem koronawirusem, oswoiła się już z niebezpieczeństwem i z pewnością otoczenie hal targowych nie wzbudza w nich większych emocji, na pewno nie są one większe niż te, jakie towarzyszą podczas leczenia pacjentów, a do leczenia wrócili praktycznie wszyscy. Dentyści twierdzą, że są wystarczająco zabezpieczeni w obliczu zagrożenia wirusami, czy to samo mogą powiedzieć o sobie organizatorzy KRAKDENT 2020?
Z całą pewnością na naszych halach targowych będzie co najmniej równie bezpiecznie jak w gabinetach stomatologicznych, a nawet bardziej – wszak nie będzie konieczności takiego zbliżania się do rozmówcy, jak do pacjenta w gabinecie. Gdy rząd odmroził targi, zostały opublikowane szczegółowe wytyczne o sposobie ich realizacji, uzgodnione wcześniej z Polską Izbą Przemysłu Targowego, jedyną organizacją zrzeszającą naszą branżę. Zastosujemy się do nich w każdym aspekcie: zapewnimy w przestrzeniach wspólnych dezynfekatory, wszelkie często dotykane elementy infrastruktury będą regularnie dezynfekowane, punkty informacyjne będą odgrodzone szkłem – jak w sklepach.

Dopilnujemy, żeby wszyscy uczestnicy mieli maseczki (o ile takie przepisy będą we wrześniu jeszcze aktualne) i oczywiście umożliwimy zakup maseczek czy rękawiczek na miejscu. Ograniczymy bezpośredni kontakt obsługi targów z uczestnikami – choćby poprzez obowiązkową rejestrację elektroniczną. Zainstalujemy też specjalne kamery termowizyjne, aby sprawdzać temperaturę osobom wchodzącym i oczywiście ich liczyć: aby zgodnie z przepisami na terenie obiektu jednocześnie nie znajdowało się więcej zwiedzających niż jedna sobą na 4 metry kwadratowe, czyli około trzy i pół tysiąca osób.

Tak zorganizujemy strefę w lobby, żeby wchodzący i wychodzący nie musieli się mijać, wystawcy będą wchodzić i wychodzić osobnymi drzwiami. Wszystko po to, żeby uczestnicy naszych targów czuli się bezpiecznie. Na szczęście dysponujemy obiektem o takiej powierzchni i – co ważne – kubaturze – że z łatwością możemy sprostać wymaganiom bezpieczeństwa sanitarnego na naszych imprezach. Zresztą w chwili, gdy rozmawiamy, mamy już za sobą dwa wydarzenia zorganizowane w EXPO Kraków: targi jubilerskie i egzamin państwowy dla prawników na około 800 osób – każda przy swoim stoliku, w odległości  wymaganej przez GIS, czyli 2 metrów.

Czy dentyści mogą się obawiać procedur, które utrudnią im pobyt na targach np. limit liczby gości na 1 mkw. powierzchni wystawienniczej. Jak będą sprawdzane te ograniczenia i czy nie oznacza to długich kolejek oczekujących na wejście?
Myślę, że od marca przyzwyczailiśmy się na tyle do procedur zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, że zasady poruszania się na targach nie będą stanowiły utrudnienia. Obowiązkowa elektroniczna rejestracja i system automatycznego zliczania wchodzących i wychodzących nie powinien znacząco wpłynąć na czas oczekiwania na wejście na targi. Na każdy dzień będzie się mogło zarejestrować tylu zwiedzających, na ilu pozwalają przepisy: jedna osoba na 4 metry kwadratowe (chyba, że we wrześniu będą obowiązywały już inne zasady), co pozwoli uniknąć sytuacji, że ktoś nie wejdzie i będzie musiał czekać przed wejściem, aż inny zwiedzający opuści nasz obiekt.

Będziemy również apelować o zachowanie wymaganej odległości przy kolejkach do stoisk czy punktów informacyjnych, dlatego poszerzymy korytarze (wymagane są 3 metry szerokości) i tak zorganizujemy wydarzenie, żeby spełnić wszystkie wymagane procedury. Liczymy na odpowiedzialność uczestników, że będą również przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w naszym wspólnym interesie, ale przecież mamy do czynienia z branżą medyczną – niezwykle odpowiedzialną. Wszystkie zasady będą wcześniej opublikowane na naszych stronach internetowych, będą też informacje w newsletterach i przy wejściu na targi. 

Wydaje się, że chęć powrotu do normalności może przynieść rekordowe statystyki jeśli chodzi o liczbę gości, podobnie jak to było w przypadku wyborów prezydenckich. Jedynie pytanie o kondycję finansową właścicieli gabinetów dentystycznych, którzy mogą nie być skłonni do realizowania spektakularnych inwestycji, próbując przetrwać okres niepewności.
Już dziś otrzymujemy wiele sygnałów od dentystów, że wybierają się na targi, nawet całe wycieczki ze Słowacji. Wielu z nich przesunęło swoje rezerwacje w hotelach z marca na wrzesień, co potwierdza ich chęć uczestnictwa w KRAKDENCIE. Od marca będzie to dla stomatologów pierwsza okazja do spotkań, do poczynienia zakupów po często atrakcyjnych cenach. Skoro nie boimy się zakupów w galeriach handlowych, skoro możemy jeździć autobusami, iść do kina, teatru czy na mecz piłkarski, to dlaczego mielibyśmy bać się udziału w targach?

Myślę, że wszyscy jesteśmy już spragnieni spotkań i normalności, po prostu musimy się pogodzić z rzeczywistością i nauczyć żyć w zmienionych realiach. Kondycja finansowa właścicieli gabinetów wraca do normy, gabinety działają, a nam, pacjentom, po okresie obowiązkowej kwarantanny też pilno do kontroli i korekcji uzębienia: zęby nie przestały się psuć  w czasie pandemii.

Nadchodzące targi będą więc dla stomatologów pierwszą od ponad pół roku okazją do uzupełnienia materiałów i narzędzi, często kupowanych na targach po korzystniejszej cenie. Jak zwykle będą się odbywały szkolenia i pokazy, choćby w wydaniu onlinowym, ale również zakończone przyznaniem certyfikatu z punktami edukacyjnymi.

Czym KRAKDENT 2020 będzie różnił się od tego z 2019 oprócz reżimów sanitarnych, jeśli chodzi o szkolenia, imprezy integracyjne, konkursy, catering.
Nie będę oszukiwać – na pewno będzie mniejszy, w tej chwili trudno powiedzieć o ile, szacuję jednak, że nie więcej niż dwadzieścia kilka procent. Najprawdopodobniej nie będzie się dało zorganizować imprezy integracyjnej, ale catering będzie działał (gastronomia ma swoje branżowe wytyczne bezpieczeństwa sanitarnego), szkolenia i sesje  będą, choć mniej liczne, ze względu na obowiązujący limit uczestników.

Wiele z nich można jednak zorganizować na zasadzie webinariów, powiązać fizyczną obecność na targach ze zdobyciem wiedzy zdalnie, dzięki dodatkowym materiałom  online, do których dostęp będą mieli wyłącznie uczestnicy wydarzenia.  Rzeczywistość wymusza na wszystkich większe wykorzystanie narzędzi internetowych i technologicznych, niż to było dotychczas, nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu człowieka z człowiekiem. Już dziś widać, że coraz częściej wychodzimy z domów do przestrzeni publicznej – życie nie może zamrzeć na długo, podobnie jak nasze biznesy i cała gospodarka.

Czy będą goście z zagranicy po stronie wystawców i po stronie odwiedzających?
Oczywiście, będą - tak wystawcy jak i zwiedzający z zagranicy, skoro umożliwiono przyjazdy i przyloty i wiele granic otwarto. Już wspominałam, że grupy stomatologów ze Słowacji szykują się do przyjazdu, mamy też nadzieję że uda się zorganizować, zaplanowany pierwotnie na marzec, przyjazd stomatologów z Ukrainy. Oczywiście od wszystkich uczestników będziemy wymagać specjalnych ankiet epidemiologicznych, podobnych zresztą do tych, jakie składają pacjenci w gabinetach stomatologicznych.

Co, jeśli wystawca zechciałby jednak zrezygnować z udziału w KRAKDENT powołując się na siłę wyższą. Zdecydowana większość faktur już została opłacona w I kw. 2020 r. Z jednej strony zapisy umowy, a z drugiej niepisane zasady współpracy.
Jak wszyscy wiemy, Targi KRAKDENT zostały zrealizowane przez nas w marcu w około 80 proc. Cała kampania reklamowa, druki, wysyłka zaproszeń, organizacja programu towarzyszącego (w tym opłacone pobyty i wykłady ekspertów), była postawiona tymczasowa hala Dunajec, zbudowane stoiska standardowe i wynajęte sale na konferencje i spotkania branżowe. Koszty przygotowań ponieśli również wystawcy.

Tydzień przed planowanym rozpoczęciem targów musieliśmy zmienić ich termin, na co na szczęście pozwala nam regulamin KRAKDENTu. To nie była dla nikogo sytuacja komfortowa. Nie możemy jednak pozwolić, żeby wysiłek tak wielu firm poszedł na marne, żeby uczestnicząc w późniejszej edycji targów nie mogli odzyskać poniesionych kosztów. Realizując targi w nowym terminie ponosimy po raz kolejny te same koszty, oraz dodatkowe, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa sanitarnego. Czujemy się jednak do tego zobowiązani umową z wystawcami.

Rozumiemy, że niektórym firmom może nie odpowiadać nowy termin lub z innych względów nie będą mogli uczestniczyć we wrześniu w KRAKDENcie, choć zobowiązali się do tego podpisując zgłoszenie na targi i akceptując ich regulamin. Takim firmom proponujemy rozwiązanie polubowne: jakąś część ich wpłat zaliczymy jako przedpłatę w edycji KRAKDENTu 2021, resztę traktując jako częściowe pokrycie poniesionych przez nas kosztów. To znacznie więcej, niż stanowi nasz regulamin (w świetle którego wszystkie wpłaty wystawcy w takiej sytuacji, po prostu przepadłyby), ale oczywiście, że niepisane formy współpracy są bardzo ważne.

Z trzema firmami podpisujemy już stosowne porozumienie. Wystawcy KRAKDENTu to nasi wieloletni klienci, rozumiemy ich sytuację i wierzymy, że oni rozumieją naszą. Skutki lockdown’u dotknęły nas wszystkich i uważam, że musimy się nimi podzielić. Nie może być tak, że tylko jedna strona ponosi konsekwencje wystąpienia siły wyższej. Niestety, takie jest ryzyko każdego biznesu. Tylko współpracując, możemy szybko wydostać się z zapaści gospodarczej w tym trudnym okresie, którego nie dało się ani przewidzieć, ani uniknąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
KRAKDENT   Grażyna Grabowska   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH