PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komu maseczkę medyczną, komu?

Autor: miro • Źródło: ms
10-03-2021, 14:09
Komu maseczkę medyczną, komu? Nadpodaż maseczek (fot. pixabay)
W pierwszych dniach pandemii COVID-19 zdobycie pojedynczej maseczki higienicznej, bez względu na stopień ochrony przed koronawirusem, graniczyło z cudem. Po roku walki z wirusem krajowi producenci rywalizują z chińskimi dostawcami o polskiego użytkownika.

Kto by przypuszczał jeszcze rok temu, że dojdzie do sytuacji, w której dostawcy środków ochrony indywidualnej zabiegać będą o ochronę polskiego rynku przed wyrobami z Chin, bo skala produkcji krajowej zaczyna coraz wyraźniej przekraczać popyt. Argumentem ma być jakość dostarczanego towaru.  

Polscy producenci masek medycznych apelują o ochronę przed konkurencją z Chin. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa poprzez stosowanie masek medycznych (chirurgicznych) mających polskie certyfikaty.

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców wystosowała w tej sprawie pismo do prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu, domagając się, aby sprzedawane maseczki były produkowane w Polsce i miały ocenę Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP).

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców gwarantuje, że polscy producenci tego typu wyrobów medycznych są w stanie dostarczyć taką liczbę masek chirurgicznych, która zaspokoi potrzeby wszystkich mieszkańców kraju (kilka mln sztuk dziennie).

Wprowadzenie nakazu stosowania wyłącznie masek medycznych pochodzących z polskich fabryk miałoby przyczynić się również do uregulowania cen maseczek na polskim rynku. - Polscy producenci są w stanie w porozumieniu z rządem oraz dystrybutorami maseczek medycznych ustalić ceny na takim poziomie, aby były one do zaakceptowania przez całe społeczeństwo; to wykluczy rynek spekulantów - czytamy w piśmie producentów śoi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH