PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej

Autor: miro • Źródło: ms
14-04-2021, 12:33
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej Kasa fiskalna u lekarza dentysty (fot. shutterstock)
Do stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 r. zobowiązani zostaną lekarze i lekarze dentyści (osoby fizyczne), ale nie wszyscy.

Taki obowiązek nie został nałożony na lekarzy dentystów:
- pracujących w spółkach świadczących usługi w zakresie opieki medycznej wykonywanej przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (obowiązek wymiany kasy rejestrującej na kasę rejestrującą online dotyczy tylko świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów w ramach indywidualnej praktyki, a nie przez podmioty lecznicze);
- wykonujących wyłącznie badania kliniczne (takie realizuje się na rzecz innych przedsiębiorców lub organizacji);
- realizujących wyłącznie działania edukacyjne.

Świadczeniodawca stomatolog, prowadzący indywidualne praktyki lekarskie, ma obowiązek wymiany kas fiskalnych na kasy online do 30 czerwca 2021 r. Kasa online powinna być skonfigurowana i zafiskalizowana od 1 lipca 2021 r.

Kasy online wymagają stałego dostępu do sieci internetowej i cyklicznego wysyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK);

Kasy online umożliwiają wystawienia e-paragonów.

Kasy online nie wymagają odrębnego zgłoszenia (urządzenie zostanie zarejestrowane automatycznie z fiskalizacją przez serwisanta i pierwszym połączeniem do CRK).

Tematykę kas fiskalnych poruszaliśmy niejednokrotnie w serwisie - ostatnio 6 kwietnia w materiale Kasy fiskalne online dla kogo i od kiedy, w którym opisywaliśmy stanowisko w konkretnym przypadku dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przedstawiamy materiały źródłowe opisujące trzy sytuacje podatników, występujących o interpretację indywidualną (także tę już opisywaną powyżej): 
Interpretacja 1
Interpretacja 2
Interpretacja 3  

Zbliżające się zmiany w zakresie stosowania kas online przybliża Komisja Stomatologiczna NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   kasy fiskalne   podatki dentysty  

POLECAMY W SERWISACH