PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasy on line jednak od 1 lipca

Autor: miro • Źródło: ms
04-05-2021, 08:42
Kasy on line jednak od 1 lipca Kasy fiskalne w gabinecie stomatologicznym (fot. shutterstock)
Coraz mniej prawdopodobne jest kolejne przełożenie terminu wprowadzenia do gabinetów stomatologicznych kas fiskalnych on line (poza 1 lipca 2021 r.).

Ministerstwo Finansów nie widzi uzasadnienia do przesuwania poza 1 lipca 2021 r. terminu wprowadzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych m.in. w gabinetach stomatologicznych, o co postulowała Naczelna Rada Lekarska.

Świadczeniodawca stomatolog, prowadzący indywidualne praktyki lekarskie, ma obowiązek wymiany kas fiskalnych na kasy online do 30 czerwca 2021 r. Kasa online powinna być skonfigurowana i zafiskalizowana od 1 lipca 2021 r.

Kasy online wymagają stałego dostępu do sieci internetowej i cyklicznego wysyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK);

Kasy online umożliwiają wystawienia e-paragonów.

Kasy online nie wymagają odrębnego zgłoszenia (urządzenie zostanie zarejestrowane automatycznie z fiskalizacją przez serwisanta i pierwszym połączeniem do CRK).

Wprowadzający kasy fiskalne mają prawo do odliczenia od podatku kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu, nie więcej jednak niż 700 zł. To nie więcej niż połowa ceny zakupu nowego sprzętu.

Taki obowiązek nie został nałożony na lekarzy dentystów:
- pracujących w spółkach świadczących usługi w zakresie opieki medycznej wykonywanej przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (obowiązek wymiany kasy rejestrującej na kasę rejestrującą online dotyczy tylko świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów w ramach indywidualnej praktyki, a nie przez podmioty lecznicze);
- wykonujących wyłącznie badania kliniczne (takie realizuje się na rzecz innych przedsiębiorców lub organizacji);
- realizujących wyłącznie działania edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna   Podatki   Ministerstwo Finansów  

POLECAMY W SERWISACH