PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasa fiskalna ewidencjonuje wykonanie usługi, a nie zapłatę

28-05-2013, 00:01
Kasa fiskalna ewidencjonuje wykonanie usługi, a nie zapłatę (foto: sxc.hu)
Kasa fiskalna ewidencjonuje wykonanie usługi, a nie zapłatę (foto: sxc.hu)
Przyjęcie pacjenta, wykonanie usługi stomatologicznej, otrzymanie zapłaty, zaewidencjonowanie przychodu, wydruk paragonu z zastosowaniem kasy fiskalnej. Tak być powinno, gdyż ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy rejestrującej następować powinno z chwilą powstania obowiązku podatkowego, a więc zrealizowania usługi.

Co jednak gdy zapłata rozłożona jest na raty, a pieniądze zasilają konto właściciela gabinetu stomatologicznego po kilku lub kilkunastu dniach od wizyty pacjenta u dentysty (a tak przecież zdarza się coraz częściej). Przepisy w tym względzie są jednoznaczne. Usługi stomatologiczne należy zaewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej z chwilą powstania obowiązku podatkowego, a więc wykonania usługi. Takie wyjaśnienie przekazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej nr ITPP1/443-570/11/AJ. Z drugiej strony należy pamiętać, że paragon fiskalny nie powinien być drukowany, o ile zapłata zostanie uiszczona awansem, przed udzieloną pomocą medyczną.

Kolejna uwaga. Oczywiście kasa fiskalna musi być stosowana tylko w przypadku realizowania usług dla pacjentów, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalność gospodarczą oraz rolnikami opodatkowanymi na zasadach ryczałtowych. W zasadzie jednak trudno o inne sytuacje, chociaż może się zdarzyć i tak, że pacjent zechce, aby usługa stomatologiczna była zaewidencjonowana w oparciu o fakturę wystawioną na firmę (taka sytuacja należy jednak do wyjątkowych).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   przychód lekarza   kasa fiskalna u dentysty   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH