• Medicover Stomatologia dysponuje 64 lokalizacjami w 20 miastach.
  • W ciągu ostatnich 12 miesięcy sieć Medicover wzbogaciła się aż o 9 własnych centrów stomatologicznych.
  • Sieć intensyfikuje proces certyfikacji Invisalign lekarzy dentystów, aby zwiększyć możliwość leczenia ortodontycznego.
  • Rośnie potencjał centrów stomatologicznych m.in. w zakresie implantologii i protetyki.  

 

 

359 foteli stomatologicznych w całej Polsce

W 2021 r. Medicover Stomatologia zwiększył swój udział w rynku prywatnych usług dentystycznych. Sieć nie tylko postawiła na dynamiczny rozwój własnej marki, otwierając aż 9 nowych centrów, ale także na akwizycje, przejmując 5 dobrze prosperujących klinik. W sumie, dzięki poszerzeniu portfolio w 2021 roku, sieć dysponuje już 64 lokalizacjami w 20 miastach.

– W minionym roku założyliśmy sobie ambitny cel biznesowy, jakim było przekroczenie liczby 300 foteli. Rozwój sieci, a także kolejne przejęcia centrów działających na rynku sprawiły, że wynik ten osiągnęliśmy już we wrześniu, a więc szybciej niż zakładaliśmy. W efekcie, na koniec roku dysponowaliśmy dokładnie 359 fotelami, w zaledwie dwa lata podwajając tę liczbę. To najlepiej pokazuje dynamikę, z jaką realizujemy nasze plany i inwestycje – mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

 Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy sieć wzbogaciła się aż o 9 własnych centrów stomatologicznych pod szyldem Medicover Stomatologia, powstałych w Bielsku-Białej, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Toruniu, a także w Warszawie, gdzie uruchomiono aż cztery lokalizacje.

W sumie nowe centra wprowadziły kolejnych 68 foteli dentystycznych i zapewniły Medicover ponad 4 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni medycznej w prestiżowych lokalizacjach.

 

Przemyślana, nietuzinkowa strategia rozwoju

Wraz z rozwojem sieci rozwija się także koncept „Rytuału Uśmiechu”, w którym  od roku otwierane są nowe centra. To autorski format przestrzeni medycznej, wprowadzony na rynek jesienią 2020 r. wraz z otwarciem flagowego centrum na Placu Konstytucji w Warszawie. Jego fundamentem jest m.in. dostęp pacjenta do kompleksowego leczenia i technologii, nowy standard opieki oraz design miejsca, będący zaprzeczeniem tradycyjnego wizerunku dentysty, a także unikalny na rynku customer experience, budujący pozytywne doświadczenia. W ubiegłym roku 8 z 9 nowo otwartych centrów powstało właśnie w tym formacie.

Sieć w rozwoju konceptów poszła także o krok dalej. W grudniu 2021 r. w nowej odsłonie na rynku zadebiutował format „Medicover Stomatologia Kids”, a pod koniec miesiąca pierwsze eko centrum dentystyczne w Polsce, powstałe w oparciu o ideę „green dentistry”. W „Rytuale Uśmiechu” sieć stworzyła także pierwsze Laboratorium Protetyczne Medicover Stomatologia, które zostało otwarte w listopadzie w Centrum Praskim Koneser. Również zaplanowane na 2022 rok inwestycje realizowane będą w podobny sposób, zapowiada Medicover Stomatologia.

– Rozwijając sieć świadomie podążamy za trendami. Uważnie śledzimy to, jak rozwija się rynek stomatologiczny w Polsce i na świecie, a także jakie oczekiwania dziś ma pacjent-konsument, zarówno względem kompleksowości, komfortu i bezpieczeństwa leczenia, technologii, standardu opieki, jak i customer experience. Wprowadzony przez nas pionierski na polskim rynku koncept jest odpowiedzią na te zmiany, ale także – co równie istotne – współczesne wyzwania, wynikające chociażby z nieuchronnej konsolidacji rynku usług dentystycznych – mówi Wioletta Januszczyk.

 

Medicover przejmuje liderów

Odpowiedzią na to ostatnie jest także realizowana od kilku lat przez Medicover Stomatologia strategia przejmowania klinik, głównie lokalnych liderów w określonych dziedzinach dentystyki. Już dziś w portfolio znaleźć można aż 16 takich akwizycji. W 2021 sieć weszła w partnerstwo z kolejnymi. Pula akwizycji poszerzyła się o 2 lokalizacje należące do Polikliniki z Bielska-Białej, a także 2 lokalizacje należące do Impladent w Warszawie. Do portfolio sieci dołączyła też Ortho-Esthetica z Warszawy.

– Rozwój modelu biznesowego w oparciu o akwizycje, zakłada pozyskiwanie do współpracy najlepszych graczy rynkowych, którzy nie tylko są lokalnymi lub regionalnymi liderami, ale przede wszystkim liderami w określonej dziedzinie, ważnej dla rozwoju całej sieci. 2021 rok pod tym względem był niezwykle owocny. Do portfolio dołączyły zarówno dwa topowe centra z woj. śląskiego wyspecjalizowane w nowoczesnej ortodoncji, jak również trzy z Warszawy będące z kolei liderami w dziedzinie implantologii i ortodoncji. Ich pozyskanie zapewni nam przepływ wiedzy i doświadczenia – dodaje Wioletta Januszczyk.

To oparcie się na wiedzy i doświadczeniu widać było w 2021 r. w jeszcze jednym - w połowie roku sieć pozyskała do współpracy dr Paulo Malo, światowego lidera w dziedzinie implantologii, twórcę metody All-on-4. – To pierwsza w historii naszej marki tak znacząca współpraca z wybitnym ekspertem, wnosząca wiele w rozwój zwłaszcza formatu „Rytuału Uśmiechu”. Dzięki obecności dr. Malo nie tylko nasi pacjenci zyskują dostęp do leczenia pod okiem tego eksperta, ale także dentyści Medicover Stomatologia mogą rozwijać swoje kompetencje, ucząc się nowoczesnej implantoprotetyki od wybitnego mentora – mówi dyrektor zarządzająca MS.

 

Ambitne tempo rozwoju w 2022 r.

Nowe otwarcia, akwizycje, współpraca – 2021 r. był dla Medicover Stomatologia intensywny. W 2022 r. sieć nie planuje zwalniać tempa. – Przed nami kilka ambitnych celów biznesowych do zrealizowania, które mają za zadanie jeszcze bardziej umocnić naszą pozycję na polskim rynku, a także zmienić dentystykę i to, jak postrzegana jest przez pacjentów. Przede wszystkim od wiosny rusza nowy „sezon” otwarć. W planach mamy uruchomienie kilku nowych lokalizacji m.in. w Warszawie, Krakowie oraz Lublinie. Prowadzimy też zaawansowane rozmowy z nowymi akwizycjami. Przed nami proces dostosowania istniejących centrów sieci do nowych standardów. Do tego planujemy konferencję dla lekarzy, a także kilka ciekawych projektów z nowymi partnerami – wylicza Wioletta Januszczyk.

 

Podwyższanie zakresu i jakości usług stomatologicznych 

To jednak nie koniec. – Jednym z naszych priorytetowych celów jest dalsze umacnianie pozycji w segmentach implantologii, protetyki i ortodoncji, zapewniając pacjentom możliwość przejścia kompleksowej metamorfozy uśmiechu w naszych centrach. W tym celu m.in. kontynuować będziemy proces certyfikacji Invisalign naszych lekarzy, aby zwiększyć możliwość leczenia ortodontycznego, poszerzając tym samym usługi w tej kategorii. Jednym z ważniejszych celów na 2022 r. jest też dalszy rozwój customer experience, a także dalsze inwestowanie w rozwój kompetencji lekarzy i asysty – zapowiada Wioletta Januszczyk.