PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jakie dopuszczalne formy opodatkowania lekarza dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
27-04-2021, 13:21
Jakie dopuszczalne formy opodatkowania lekarza dentysty Jaka forma opodatkowania dla lekarza dentysty (fot. unsplash)
Jeśli nie ma przesłanek do zastosowania opodatkowania własnej działalności w formie karty podatkowej, wówczas lekarz dentysta jest obowiązany płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo podatek dochodowy na ogólnych zasadach - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jan Sarnowski wskazał, że podatnik ma prawo do opodatkowania kartą podatkową, jeśli spełnia ustawowe warunki do opodatkowania w tej formie. O ile naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi brak przesłanek do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, wydaje decyzję odmowną. Wówczas podatnik jest obowiązany płacić:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo
- podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że pod pojęciem „podatek dochodowy na zasadach ogólnych” należy rozumieć podatek dochodowy od osób fizycznych, opłacany przy zastosowaniu podstawy obliczenia podatku, o której mowa w art. 26 ustawy PIT (tj. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) i skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy PIT.

Nie ma zatem – zdaniem Ministerstwa Finansów – opodatkowania według jednolitej 19 proc. skali podatkowej, o której mowa w art. 30c ustawy PIT.

Wobec tego trzeba przyjąć, że lekarze i lekarze dentyści, którzy otrzymali decyzję odmowną w sprawie opodatkowania w formie karty podatkowej, nie mają możliwości wyboru formy rozliczenia się w postaci podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku od dochodu osób fizycznych.

Więcej: NIL 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH