PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaki porządek prawny odnajdzie lekarz dentysta w Polskim Ładzie

Autor: miro • Źródło: ms
23-12-2021, 07:40
Jaki porządek prawny odnajdzie lekarz dentysta w Polskim Ładzie Co oznacza Polski Ład dla lekarza dentysty (fot. Adobe)
Opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a może karta podatkowa (dla nielicznych) - wyborów, zapewnionych przez Polski Ład, jest kilka, żaden nie będzie szczególnie atrakcyjny dla lekarza dentysty.
  • Od 2022 r. lekarze, lekarze dentyści, realizujący kontrakty dla podmiotów leczniczych, korzystający z karty podatkowej - stracą taką możliwość.
  • 14 proc. stawka ryczałtowa od przychodów ewidencjonowanych atrakcyjna, ale dla mających małe koszty działalności.
  • Stawka liniowa - 19 proc., ale uwaga - po przekroczeniu 1 mln zł rocznych dochodów dodatkowy, 4 proc. podatek.
  • Składka zdrowotna, liczona po nowemu, wynosić ma 9 proc. dochodu z działalności gospodarczej.

Kompleksowe opracowanie na temat jak racjonalnie płacić podatki w 2022 r. przedstawili na prośbę NRL eksperci z Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp. k. Załączamy wyciąg z bardzo przejrzystej i kompleksowej prezentacji rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

W opracowaniu można znaleźć wskazania, które z pewnością są pomocne w wyborze formy opodatkowania w 2022 r.

Karta podatkowa w zaniku

Karta podatkowa dla medyków w 2022 r. pozostanie w niewielkim zakresie. Po pierwsze tylko dla tych, którzy w 2021 r. korzystali z tej formy opodatkowania, po drugie tylko dla tych, którzy przyjmują pacjentów w swoim gabinecie.

Zniknie możliwość korzystania z karty przy realizowaniu kontraktów dla podmiotu leczniczego (brak możliwości rozliczania usług na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej).

Podatek liniowy bez kwoty wolnej od podatku 

Stawka liniowa wynosić będzie 19 proc. z możliwością ujmowania w koszty podatkowe wydatków związanych z działalnością. Uwaga jednak, po przekroczeniu 1 mln zł rocznych dochodów pojawia się „danina solidarnościowa”
w wysokości 4 proc. nadwyżki dochodu ponad 1 mln zł.

W tym przypadku nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku (podatek płaci się od całego dochodu). 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ale bez kosztów

Polski Ład wprowadza niższą, 14 proc. stawkę ryczałtową od przychodu – dla usług w zakresie opieki zdrowotnej (wymienionych w poradniku). To w przypadku lekarzy dentystów, prowadzących własny gabinet, jest rozwiązaniem niezbyt atrakcyjnym, gdyż nie mogą oni uwzględniać przy rozliczaniu przychodu wysokich kosztów prowadzonych świadczeń. Wynajmowanie lokalu, opłacanie personelu, koszty materiałów i sprzętu powodują, że ryczałt z pewnością nie jest rozwiązaniem dla lekarzy dentystów pracujących „na swoim”.

Eksperci z Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa  oceniają, że ryczałt będzie korzystny dla osób ponoszących koszty nie większe niż 20 - 25 proc. przychodów.

Opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych  

Uzyskany dochód podlega opodatkowaniu wg stawki 17 proc. a po przekroczeniu drugiego progu - nadwyżka opodatkowana jest wg stawki 32 proc. W tym przypadku istnieje możliwość skorzystanie z przysługujących ulg podatkowych. 

O ile dochody przekroczą 1 mln zł w skali roku, to nadwyżka ponad tę kwotę będzie dodatkowo w wysokości 4 proc.  

Podwyższono kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł (bez uzależniania jej od osiąganego przychodu). Inaczej jest także skalkulowany próg dochodowy, po przekroczeniu którego wzrasta stawka podatku do 32 proc. 

Jaką formę opodatkowania wybrać 

W jaki sposób płacić podatki - na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bo ta uzależniona jest od wysokości przychodów i dochodów, od łączenia różnych form zarobkowania (jeśli takie istnieją), możliwości skorzystania z ulg podatkowych, rozliczania rat leasingowych (jeśli występują) i zasadności rozliczania się ze współmałżonkiem.  W zasadzie bez pomocy doradcy podatkowego trudno jest skrupulatnie ocenić to co się będzie opłacało bardziej, a co mniej.

Parapodatek, zwany składką zdrowotną

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r. wynosić ma 9 proc. dochodu z działalności gospodarczej. Od 1 styczna 2022 r. składka liczona będzie jako różnica między osiągniętymi przychodami a poniesionymi
kosztami uzyskania przychodów (tak jak w PIT). Pomniejszenie następuje także o kwotę opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Tak obliczony dochód stanowi podstawę wymiaru składki,
którą oblicza się co roku i obowiązuje ona od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Kolejny warunek składka zdrowotna nie może być mniejsza od tej opłacanej w ramach minimalnego wynagrodzenia
obowiązującego w pierwszym dniu roku (od 1 stycznia 2022 r. 3 010 zł, co czyni minimalna wysokość składki 270,90 zł miesięcznie).

Poradnik ekspertów z Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp. k. 

Wszystkie tabele: Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna   podatki dentysty   przychód lekarza  

POLECAMY W SERWISACH