• Strona internetowa gabinetu stomatologicznego nie wzbudzi zaufania, gdy nie korzysta z bezpiecznego protokołu SSL.
  • Stockowe zdjęcia na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego nie sprawdzą się.
  • Skutecznym elementem, budującym zaufanie do gabinetu stomatologicznego, są dobre opinie klientów na stronie internetowej.

Wiele gabinetów posiada strony www nie zmienione od lat, inne zleciły ich wykonanie amatorom, aby zaoszczędzić na kosztach. To kardynalne błędy.

Jakie są przyczyn tego, że strony internetowe gabinetów stomatologicznych nie stymulują - tak jak mogłyby - liczby wizyt pacjentów? 

1 Tworzenie stron samodzielnie

Proces tworzenia strony wydaje się prosty. Zwłaszcza, jeżeli widzi się ogłoszenia firm, które oferują serwisy typu Wix, Weebly czy GoDaddy. Zgadzam się, że wszystkiego można się nauczyć i zrobić samemu, ale po co tracić czas i zlecać później naprawę tego, co być może nieudolnie stworzyliśmy?

Wyżej wymienione serwisy oparte są na szablonach i abonamencie, za który trzeba płacić miesięcznie lub rocznie. Długoterminowo koszt strony będzie wynosił więcej niż zamówienie jej u specjalisty. Drugim gorszym aspektem jest sytuacja, gdy zdecydujemy się na zmianę serwisu i musimy tworzyć stronę od nowa. 

2. Zbyt dużo treści o zabiegach

Twoja strona nie jest Wikipedią! Teksty nie powinny być zbyt długie,  mało kto ma czas je czytać, a poza tym część informacji jest powielana w internecie. Bardzo często pacjenci sprawdzają wcześniej wszystkie zabiegi z najpopularniejszym lekarzem na świecie, czyli Dr Google.  Wchodząc na stronę gabinetu chcą się upewnić, że wybrali miejsce, gdzie warto zainwestować w swój uśmiech.

3. Zdjęcia z serwisów typu iStockphoto

W dzisiejszych czasach osoby odwiedzające Twoja stronę potrafią odróżnić zdjęcia, które kupiłeś w serwisie od tych z Twojej praktyki. Używając fotografii  z płatnych serwisów zabierasz pacjentom możliwość poznania Twojego zespołu. Spada zaufanie.

Dodatkowo udowodniono, że dodanie prawdziwych zdjęć daje więcej konwersji i większą sprzedaż. Prawdziwe zdjęcia mówią:
„Nie jesteśmy idealni, ale jesteśmy autentyczni”.
„Dzień dobry! To właśnie zobaczysz, gdy przekroczysz progi naszej kliniki”.
„To są dentyści, których możesz spotkać w sklepie na zakupach”.

Popularne powiedzenie głosi, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów.

4.  Brak informacji o zespole pracującym w gabinecie

Nic bardziej nie irytuje niż brak informacji, kto pracuje w danym miejscu. Pacjenci sprawdzają opinie o lekarzach w internecie. Jeżeli czegoś nie ma, to pojawiają się wątpliwości, a później pytanie… czy warto odwiedzić tego dentystę?

5. Brak pełnych danych kontaktowych

Dane kontaktowe muszą być eksponowane w sposób widoczny i z łatwym dostępem. Postaw na rozdzielenie blokami poszczególnych sekcji. Niech w jednym miejscu znajdą się dane firmowe w innym zaś te, dotyczące lokalizacji gabinetu z formą kontaktu bezpośredniego, czyli email, numer telefonu, Messenger, Whatsapp, linki do social mediów.

6. Brak formularza do rejestracji pacjentów

Chcesz, aby pacjent został u Ciebie? Kiedy wypełni formularz rejestracji online wzrasta szansa, że skorzysta z Twojej usługi. Możesz użyć własnego formularza, lub formularza Znany Lekarz, czy innego z opcją rejestracji online.

7.  Brak cennika

Cennik powinien być wyeksponowany jako osobna główna zakładka w menu. Jeśli coś jest ukryte, lub czegoś brak, pojawiają się wątpliwości. Pokazanie cen automatycznie selekcjonuje pacjentów. Ci, którzy umawiają się na wizytę, wiedzą już z jakimi kosztami powinni się liczyć.

8. Brak wersji mobilnej

Większość pacjentów używa smartfony i serfuje w internecie za pomocą telefonu. Gdy strona internetowa źle się wyświetla na ekranie smartfonu, powoduje to jej szybkie opuszczenie.

9. Brak responsywności strony

Jedynym z najczęściej popełnianych błędów na stronach jest brak responsywności. Responsive Web Design to projekt strony, który poprawnie wyświetli pacjentowi zawartość niezależnie od tego, na jakim urządzeniu jest wyświetlana: desktop, smartfon czy tablet.

10. Brak połączenia z kanałami w social media

Większość z nas ma profil na Facebook, Instagram czy na innej platformie. Idealna praktyka powinna mieć co najmniej dwa profile w social media, które są często aktualizowane. Odnośniki do profili w social media mogą znajdować się w przeróżnych miejscach w sekcji - Kontakt, na stronie głównej w blogu. Koniecznie sprawdź, czy linki do Twoich profili działają.

11. Brak dostępu do Messengera na stronie

Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów w Polsce. Warto go zainstalować. Często się zdarza, że recepcja nie wie, że pacjenci piszą na Messenger, w związku z tym wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

12. Brak informacji logistycznych

Brak pełnego adresu, informacji na temat parkingu, wyjaśnienia jak dojść, gdy wejście jest od innej strony niż podany adres. Podając pełne informacje, pacjent z łatwością trafi do Ciebie.

13. Brak widocznego numeru telefonu

Numer telefonu powinien być podany w kilku miejscach, aby ułatwić umówienie konsultacji. Zwróć uwagę na kolory strony i wielkość cyfr. Czy numer kontaktowy jest łatwo zauważalny?

14. Brak wideo

•Polacy spędzają średnio 49 minut dziennie, oglądając wideo w internecie.
•Ponad połowa użytkowników sieci ogląda je każdego dnia.
•Statystycznie spędzamy 1/3 całej aktywności online na oglądaniu filmów.

Ta forma komunikacji z klientem pomaga skracać dystans (który tworzy się w sieci), dzięki czemu łatwiej wzbudzać określone reakcje. Filmy są nie tylko chętniej „klikane”, ale też komentowane i udostępniane.

15. Brak unikalnych treści

Kwestia oryginalności treści jest jedną z najważniejszych, na które uwagę zwracajGoogle i jednym z ważniejszych czynników rankingowych w wyszukiwarce Google.

16. Umieszczenie strony na wolnym serwerze

Google preferuje serwisy oferujące komfort i błyskawiczny dostęp do treści. Eksperci z Google podkreślają, że witryna nie powinna ładować się dłużej niż 3 sekundy i każdy administrator strony powinien do tego wyniku dążyć.

17. Brak wezwań do działania

Użytkownik, który odwiedza witrynę powinien już na pierwszy rzut oka wiedzieć, czego od niego oczekujesz. „Sprawdź ofertę”, „Zapisz się”, „Zarezerwuj”, „Umów się” to są tzw. „call to action”, czyli CTA.

Wskazanie pacjentowi, co dokładnie powinien zrobić, stwarza większe szanse na podjęcie przez niego działania. CTA można potraktować jak drogowskaz, który pokazuje, dokąd trzeba się udać i prowadzi pacjenta prosto na fotel w Twoim gabinecie.

18 Brak certyfikatu SSL

Czy zdarzyło Ci się wejść na stronę, gdzie wyskoczyło ostrzeżenie, że strona jest niebezpieczna? SSL, skrót od słów: Secure Socket Layer, jest protokołem sieciowym, który gwarantuje, że nawiązywane połączenia internetowe są bezpieczne. Oto, co może się stać, jeśli nie zatroszczysz się o bezpieczeństwo swojej witryny:
• Utrata zaufania w oczach klientów
• Wzrost współczynnika odrzuceń
• Spadek w strony w rankingu wyszukiwarki.

Jeśli więc nie chcesz utracić pozycji w wynikach wyszukiwania, zatroszcz się o wykupienie i zainstalowanie certyfikatu SSL.

19. Brak opinii pacjentów

Skutecznym elementem budującym zaufanie do firmy są dobre opinie klientów na stronie internetowej.

Najlepsze rodzaje opinii:
• wideo opinie
• opinie ze zdjęciem
• opinie z Google Reviews
• opinie z Facebook
• opinie ze Znanylekarz

20. Brak bloga

Pacjenci nie reagują już na reklamy,  jak to było 10 lat temu, a w internecie unikają miejsc, które mogą te reklamy zawierać. Spójrz na swoje zachowanie w sieci, ile razy klikasz „x” aby wyłączyć reklamę? Blog gabinetu jest darmową formą doradztwa, a w szczególnych przypadkach subtelną reklamą, którą odbiorcy tolerują, i która na nich działa.

Google kocha nowe treści. Docenia je wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania. Blogi gabinetów stomatologicznych, które regularnie publikują teksty i aktualizują stare wpisy w oparciu o nowe informacje wędrują na wyższe pozycje w Google w porównaniu z tymi, którzy tego nie robią, czyli większość Twojej konkurencji stomatologicznej.

Najskuteczniejsze strony gabinetów stomatologicznych to wysoce funkcjonalne narzędzia marketingowe, które są przyjazne, bezpieczne, a jednocześnie odzwierciedlają wyjątkowość praktyki i angażują obecnych i potencjalnych pacjentów na poziomie osobistym. Licz się z tym, że jeśli odwiedzający Twoją stronę nie znajdą poszukiwanych informacji, będą szukać gdzie indziej.

Czytaj także:
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów i ... po co to robić? (cz. 1)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów, omijając rafy? (cz. 2)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów: błędy, których trzeba uniknąć (cz. 3)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów, internet decyduje o sukcesie (cz. 4)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów, logo definiuje gabinet (cz. 5)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów: postaw na zdjęcia gabinetu stomatologicznego (cz. 6)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów, trudno przecenić wagę strony www (cz. 7)
Jak zdobyć i utrzymać pacjentów, blog może przynieść wiele dobrego (cz. 9)

   Michael T.  Strachanowski: ekspert marketingu stomatologicznego, założyciel najbardziej wyróżnionej przychodni medycznej w Londynie. Aktywnie zapełnia poczekalnie klinik w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Wspiera rozwój stomatologii cyfrowej. 

Michael T. Strachanowski: kontakt na Instagramie:@michaelstrachanowski
Masz pytanie, wątpliwość, uwagi? Napisz
michael@strachanowski.com lub zostaw komentarz poniżej.