PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak ułożyć plan przekształcania działalności w spółkę z o.o.

Autor: nieck • Źródło: en
29-11-2018, 09:31
Jak ułożyć plan przekształcania działalności w spółkę z o.o. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Plan przekształcenia działalności w spółkę z o. o. powinien mieć formę aktu notarialnego,
nie będzie wystarczać zwykła forma pisemna, przestrzega Marcin Bartyński, radca prawny, specjalista ds. procesu przekształceń.

Co składa się na plan przekształcania działalności w spółkę z o.o.?

Wartość bilansowa
Podstawową informacją, która powinna znaleźć się w planie przekształcenia, jest wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy. Tę wartość zawierają zwykle dokumenty przygotowane przez biuro rachunkowe klienta, wynika ze sprawozdania finansowego i wyceny składników majątku.
Brak wartości bilansowej  w projekcie planu przekształcenia spowoduje, że sąd oddali wniosek o rejestrację spółki.

Teoretycznie wartość bilansową można określić na dowolny dzień miesiąca kalendarzowego. Zwykle jednak wartość określa się na ostatni dzień miesiąca, rzadziej na pierwszy dzień. 

Samochody 
Jeżeli w majątku przedsiębiorcy przekształcanego znajdują się samochody, to niewłaściwe sporządzenie planu przekształcenia lub pozostałych dokumentów może po przekształceniu powodować problemy. Zdarza się, że starostwa powiatowe odmawiają ujawniania w dowodach rejestracyjnych danych spółki przekształconej. Aby tych problemów uniknąć, warto w planie przekształcenia (i w pozostałej dokumentacji) opisać pojazdy znajdujące się w majątku przedsiębiorcy.

Nieruchomości 
Podobne problemy, co z pojazdami, mogą pojawić się także z nieruchomościami. Jeżeli nieruchomości będą źle opisane w planie przekształcenia, to sąd wieczystoksięgowy może odmówić po przekształceniu ujawnienia w księdze wieczystej spółki. 

Dane małżonka przedsiębiorcy przekształcanego
Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich przedsiębiorstwo często jest objęte wspólnością majątkową małżeńską. A jeżeli tak, to przekształcenie tego przedsiębiorstwa w spółkę z o. o. wymaga zgody małżonka. I to w formie aktu notarialnego. 

Na końcu planu przekształcenia należy wymienić załączniki, a konkretnie:
- oświadczenie o przekształceniu,
- akt założycielski.
- sprawozdanie finansowe,
- wycena składników majątku.
Żaden z tych załączników nie musi mieć formy aktu notarialnego.

Więcej: przeksztalceniewspolkezoo.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH