PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak pracują absolwenci stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
09-04-2021, 09:37
Jak pracują absolwenci stomatologii Dentysta tuż po studiach pracuje w 1,2 miejscach pracy (fot. Pixabay)
Po ukończeniu studiów dentysta ma przed sobą długie lata pracy w niełatwym zawodzie. Bezrobocie mu nie grozi.

Według ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) dentyści często łączą pracę etatową i zatrudnienie w ramach kontraktu oraz samozatrudnienie. Zatem średnio  stomatolog pracuje w 1.2 miejscach pracy i raczej nie zagraża mu bezrobocie (dane dla absolwentów z 2018 r). 

Lekarze są co do zasady grupą wolną od ryzyka bezrobocia, z wyjątkiem corocznego „incydentalnego” masowego rejestrowania się młodych lekarzy w urzędach pracy w okresie między stażem a podjęciem kolejnej pracy, na ogół jako rezydenci.

Podobne zjawisko (chociaż nieco mniejsze w skali) obserwowane jest w Polsce wśród stomatologów. Skutek to punktowy, gwałtowny spadek wskaźników zatrudnienia, a także wzrost względnego wskaźnika bezrobocia w okresie wspomnianych rejestracji jako bezrobotnych. 

A oto jak dla infoDENT24.pl sytuację na rynku pracy oceniał Andrzej Cisło wiceprezes NRL i  przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL: To prawda, że stomatologom masowo bieda nie zagląda do oczu, ale wobec braku jakiejkolwiek regulacji całkiem spora część prowadzących praktyki ma poczucie kruchości, niestałości swojej sytuacji. Temu wrażeniu sprzyja również brak skutecznych metod walki z nieuczciwą reklamą innych podmiotów oraz łatwość, z jaką pacjent anonimowo może ocenić lekarza, często niesprawiedliwie burząc mu image.

Specyfiką naszego zawodu jest nie to, że trzeba dość ciężko pracować 40 lat. To dotyczy wielu zawodów, ale fakt, że przez co najmniej 30 -35 lat trzeba tworzyć i utrzymywać stabilną w danej społeczności firmę, nie tylko dla siebie ale i zatrudnianego personelu, podkreśla Andrzej Cisło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rynek pracy   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH