PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak opisać paragon: kolejna interpretacja Ministerstwa Finansów

08-07-2013, 00:02
Jak opisać paragon: kolejna interpretacja Ministerstwa Finansów (fot. PTWP)
Jak opisać paragon: kolejna interpretacja Ministerstwa Finansów (fot. PTWP)
Choć wydawałoby się, że wszystko jest już jasne w kwestii opisywania paragonów lekarskich, Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejną interpretację. Tym razem w odpowiedzi na wątpliwości Naczelnej Rady Lekarskiej. Dla resortu finansów wszystko wydaje się być jasne. MF zapowiada, że nie wyda z urzędu interpretacji ogólnej. 

Sprawa paragonów lekarskich budzi wątpliwości od pierwszych dni kwietnia, czyli od momentu wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Kolejna interpretacja dziwi z dwóch powodów. Po pierwsze, następne stanowisko, choćby spójne z pozostałymi - wprowadza zamieszanie. Po drugie, zastanawiający jest czas przesłania odpowiedzi do Naczelnej Rady Lekarskiej - prawie dwa miesiące po otrzymaniu zapytania.

Przypomnijmy, że dokładnie 3 czerwca 2013 r. , wyjaśnienie dedykowane paragonom dentystycznym, od MF uzyskał portal portal infoDENT24.pl (czytaj tutaj).

MF odpowiada NRL

Odpowiedzi na swoje wątpliwości doczekał się także prezes NRL Maciej Hamankiewicz (czekać na nie od 22 kwietnia). Pytanie było oczywiste: jak szczegółowe dane identyfikujące usługę powinien wpisać na paragonie fiskalnym lekarz lub lekarz dentysta prowadzący działalność leczniczą.

W odpowiedzi, tradycyjnym językiem urzędowym, Ministerstwo Finansów powołuje się po raz kolejny na bazową podstawę prawną, w której czytamy m.in.:

Podatnicy prowadząc ewidencję przy użyciu kas rejestrujących, w myśl § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia paragon fiskalny zawiera m. in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Stosownie natomiast do § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia paragon fiskalny może zawierać w miejscu określonym dla nazwy również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy. Oznacza to, że podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów (usług) na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a z drugiej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Powyższe znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądowym (wyrok NSA I FSK 63/09 z 09.03.2010 r.).

Jednocześnie resort finansów uszczegółowił wyjaśnienia dotyczące problematyki opisów usług na paragonach. Odniósł się także do zagadnień związanych z ochroną danych osobowych pacjentów i tajemnicą lekarską.

SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasy fiskalne   interpretacje podatkowe   paragon   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH