Gminy, powiaty i województwa mogą występować do NFZ o dofinansowanie programów zdrowotnych, planowanych lub już realizowanych. Z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną w oddziałach NFZ wynika, że wszystkie ogłosiły tego typu postępowania. Można było dostać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak powiedział w rozmowie z gazetą Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, dofinansowanie dostały głównie działania już realizowane. – W przypadku nowych był zbyt krótki czas, by przygotować pełną dokumentację, w tym dostać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jednak i to się liczy, ponieważ dostając dofinansowanie do już realizowanych programów, samorządy będą mogły zaoszczędzone kwoty wydać na kolejne działania z zakresu ochrony zdrowia i pomóc większej liczbie mieszkańców.

W dziedzinie stomatologii na przykład Toruń dostał 42 tys. zł wsparcia na program profilaktyki próchnicy i urazów zębów mlecznych oraz stałych u dzieci i młodzieży. Jest on skierowany zarówno do rodziców i opiekunów, jak i pracowników oświaty.

Wnioski na tegoroczną edycję składano do 15 marca. Żaden program nie dostał wsparcia m.in. w Wielkopolsce (pięć złożonych nie spełniało kryteriów). Podobnie było w województwie łódzkim, gdzie z zaplanowanych 5 mln zł Fundusz nie wyda ani złotówki, ponieważ złożone wnioski dotyczyły świadczeń, które i tak opłaca NFZ, bo są w koszyku świadczeń, informuje Gazeta Prawna.

Zgodnie z przepisami, by dostać dofinansowanie, nie można wprost dublować tego, co chorym i tak się należy z ubezpieczenia zdrowotnego. Można więc zrobić program dotyczący stomatologii, ale nie można po prostu finansować wypełnień poza kolejką. Ponadto w części wniosków brakowało szczegółowego harmonogramu działań, kalkulacji kosztów i pozytywnej opinii wojewody o zgodności z priorytetami regionalnej polityki zdrowotnej.

Samorządy, które nie skorzystały z tegorocznej edycji, mają jeszcze niecały miesiąc, by złożyć wniosek dotyczący 2018 r. Nabór w większości oddziałów potrwa do 1 września. Fundusz może przekazać pieniądze na pokrycie do 80 proc. kosztów realizacji programu w przypadku samorządów o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 5 tys., a w większych maksymalnie 40 proc., pisze Gazeta Prawna.

Więcej: gazetaprawna.pl