Jedna z opcji kuszących niskimi cenami to leczenie ortodontyczne, na przykład we Lwowie. W Polsce koszt aparatu ortodontycznego to około 4 tys. zł. Do tego dochodzą comiesięczne wizyty kontrolne, za każdą trzeba zapłacić 150 zł. We Lwowie analogiczny aparat to wydatek 2700 zł, a późniejsze wizyty u lekarza są darmowe. W efekcie w kraju trzeba zapłacić w sumie nawet 10 tys. zł, na Ukrainie zaledwie 1/3 tej kwoty. Wprawdzie trzeba doliczyć koszty przejazdu, jedzenia i noclegu, ale to i tak się opłaca - przytacza opinię jednej z pacjentek lwowskiej kliniki portal Nowiny24.pl.

Czy w ukraińskim gabinecie można zostać zakażonym wskutek niezbyt starannej sterylizacji sprzętu i nieprzestrzegania zasad higieny? Według rozmówczyni portalu prywatne ukraińskie gabinety niejednokrotnie przewyższają wyposażeniem oraz standardem polskie, pracownicy noszą ochraniacze na buty, korzystają z bardzo nowoczesnego sprzętu.

Barierą nie jest także język - ukraiński i polski mają wiele wspólnego, a kwestie trudne zawsze można wyjaśnić po angielsku.

Podobnie jak w przypadku wyjazdu na operację zaćmy w Czechach, pojawiło się sporo firm, które oferują rodzaj "wycieczki medycznej" – zapewniają opiekę przewodnika, sprawdzone gabinety, zakwaterowanie w hotelu czy nawet catering. Wstępnie pacjent wysyła na adres takiej firmy zdjęcia pantomograficzne, opis zabiegów, które chce przeprowadzić, informuje portal Nowiny24.pl.

Ceny mogą się bardzo różnić w zależności od stopnia zniszczenia zębów oraz nakładu pracy stomatologa. Korona będzie kosztować przykładowo 200 zł, ale czy tyle za nią pacjent zapłaci, już nie jest oczywiste. To zależy ile pracy dentysta będzie musiał włożyć w zabieg - mówi przewodnik  wyjazdów medycznych na Ukrainę dla Nowin24.pl.

Natomiast usługi przewodnika to koszt od 1500 zł, niezależnie od tego, czy do zrobienia jest jeden ząb czy cała szczęka. Wyjazd trwa zwykle  cały tydzień. Pacjent spędza na fotelu dentystycznym po kilka godzin dziennie. Niektóre z firm poza opieką przewodnika i zakwaterowaniem oferują też usługę tłumacza.

Jakość usług na Ukrainie dobra?
Według stomatolog Lucyny Srogiej-Szajer z rzeszowskiego Luxmed, leczenie na Ukrainie jest bezpieczne, o ile oczywiście podejmuje się je u wykwalifikowanych specjalistów. Wielu stomatologów i ortodontów z Ukrainy, Czech, Słowacji prowadzi ścisłą współpracę z polskimi przychodniami, gdzie mogą wymieniać ze sobą doświadczenia i szkolić się nawzajem. Czy pacjent chce prowadzić leczenie w Polsce czy na Ukrainie to wyłącznie jego wybór, dodaje polska ortodontka.

Miała pacjenta, który kończył u niej w gabinecie leczenie rozpoczęte na Ukrainie. Wszystko odbywało się za zgodą poprzedniego lekarza i po przekazaniu do polskiego gabinetu całej historii leczenia. Klient nie kończył leczenia na Ukrainie z przyczyn losowych, po prostu nie chciał już jeździć tak daleko - wyjaśnia Lucyna Sroga-Szajer.

Więcej: nowiny24.pl