PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak bardzo są drogie usługi stomatologiczne?

Autor: nieck • Źródło: en
08-08-2019, 11:00
Jak bardzo są drogie usługi stomatologiczne? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W 2018 r. rynek usług dentystycznych był zdominowany przez prywatny sektor, do którego trafiło aż 83 proc. wszystkich wydatków na stomatologię, szacowanych łącznie na 10,5 mld zł.

Usługi stomatologiczne stale drożeją. Według danych Eurostatu w maju 2019 r. koszt usług dentystycznych wzrósł tylko o 0,17 proc., w całym 2018 r. – 3,64 proc.

Powodów tej sytuacji jest kilka. Na rynku opieki medycznej rosną koszty pracy, sprzętu i technologii, a usługi dentystyczne nie są tu wyjątkiem. Obecnie wiele małych gabinetów stomatologicznych  przyłącza się do większej sieci, bo dzięki temu zyskują możliwość negocjowania lepszych warunków przy zakupie materiałów, sprzętu czy szkoleń dla personelu.

Stomatologia jest w dużej części oparta na zakupie materiałów i usług wysoko przetworzonych. Nie da się również pominąć presji płacowej, podtrzymywanej ustawą o kształtowaniu minimalnych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych.

Największy wzrost cen dotyczy usług wysokospecjalistycznych - ortodoncji, implantoprotetyki czy endodoncji. Na kształtowanie cenników wpływ ma także  bardzo wysoki koszt szkoleń, których odbycie warunkuje zajmowanie się daną specjalizacją, mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Andrzej Cisło, stomatolog, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   leczenie stomatologiczne   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH