PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Informatyzacja w medycynie po plecach lekarzy i lekarzy dentystów?

Autor: miro • Źródło: ms
03-12-2018, 09:39
Informatyzacja w medycynie po plecach lekarzy i lekarzy dentystów? Kto sfinansuje e-medycynę? (foto: pixabay)
Wszyscy lekarze i lekarze dentyści, wystawiający zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby, powinni otrzymać dofinansowanie na zakup urządzeń i oprogramowania informatycznego niezbędnego do wystawiania e-zaświadczeń - tak uważa wiceprezes NRL Krzysztof Madej i stara się do swojego przeświadczenia przekonać ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Krzysztof Madej zaapelował do ministra zdrowia o podjęcie działań zmierzających do przyznania wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom, wdrażającym rozwiązania informatyczne do wystawiania elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy, e-skierowań i e-recept oraz elektronicznej dokumentacji medycznej - możliwości skorzystania z dofinansowania i z ulg podatkowych na równych zasadach z innymi grupami zawodowymi.

Dotychczas prawo do dofinansowania: zakupu urządzeń informatycznych, oprogramowania i kosztów szkolenia - mają tylko świadczeniodawcy realizujący umowę z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem prawo do dofinansowania wszystkim świadczeniodawcom, realizującym umowę z NFZ i wystawiającym zaświadczenia o niezdolności do pracy w postaci elektronicznej - zagwarantowane jest w art. 4 ustawy z 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1925).

Wiceprezes NRL wnioskuje o przyznanie lekarzom i lekarzom dentystom prawa do odliczenia od dochodu kosztów poniesionych na zakup sprzętu i urządzeń niezbędnych do podłączenia się do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych - na takich samych zasadach, z jakich korzystać będą z ulgi podatkowej podmioty prowadzące apteki.

Powstaje pytanie dlaczego tylko jedna wybrana grupa podatników (prowadzący apteki) miałaby korzystać z możliwości dokonania odliczeń wydatków poniesionych w 2018 r. na nabycie towarów lub usług umożliwiających podłączenie do Platformy P1.

NRL zwraca się do ministra zdrowia z wnioskiem o wprowadzenie zmian legislacyjnych przyznających lekarzom i lekarzom dentystom prawo do odliczeń od podatku wydatków poniesionych w 2018 r. (i w następnych latach) na nabycie towarów i usług umożliwiających podłączenie do Platformy P1.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   zwolnienie lekarskie   e-Zdrowie  

POLECAMY W SERWISACH