• Wyposażenie lecznicy, która oferuje wszczepienie implantów zębowych, to koszt liczony w milionach złotych.
  • Koszt wykształcenia lekarza wszczepiającego implanty zębowe to setki tysięcy złotych.
  • Cena implantu zębowego, wraz z koroną zaczyna się od 2 tys. zł, górna granica jest kilkakrotnie wyższa.

Implant zębowy - kosmiczna technologia 

Dlaczego niewielka tytanowa śruba kosztuje 2 - 3 tys. zł i drugie tyle porcelanowa lub ceramiczna korona? A nie są to niestety jedyne pozycje kosztowe w przypadku wszczepienia implantu zębowego.

Powodów tego stanu jest wiele. Jeden z nich jest taki, że zakup implantu, a dokładniej całej technologii z nim związanej, to poważny wydatek po stronie dentysty implantologa. Oczywiście, że każdy producent ma przygotowany cały system zachęt i bonifikatów, w przypadku stałej współpracy ze strony stomatologa, ale niezależnie od upustów - i tak są to rzeczy drogie. Nic w tym dziwnego bowiem firmy dostarczające na rynek implanty są właścicielami najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych. W nich musi obowiązywać kosmiczny reżim pracy, jeśli chodzi o dokładność wymiarową wytwarzanych wyrobów, wyrobów specyficznych, bo - w założeniu - na długie lata literalnie zrośniętych z tkanką kostną człowieka.

Implant zębowy - duże nakłady ze strony dentysty

Z tymi standardami musi zintegrować się wyposażenie techniczne gabinetu stomatologicznego, w którym urządzenia wspomagające, czasami nawet wyręczające pracę lekarza dentysty, to koszt liczony w milionach złotych.

Wymiernie można wycenić także wiedzę lekarza dentysty, której nie wynosi się ze studiów stomatologicznych. Porządny cykl szkoleń to kolejne setki tysięcy złotych.

Nie bez znaczenia są również nakłady na kreowanie wizerunku gabinetu, któremu można zaufać i poddać się tak skomplikowanemu w procesowi naprawczemu.

To wszystko jest kalkulowane przy ustalaniu cenników usług. Jakich? To zależy m.in. od obranego modelu świadczenia usług. 

Implant zębowy - skomplikowane, interdyscyplinarne leczenie

Wiodących systemów wszczepiania implantów, którym można zaufać, jest co najmniej kilkanaście. Właśnie takie rozwiązania oferują polscy stomatolodzy, bo bardziej ekonomiczne (tańsze) opcje mogą przynieść więcej trosk niż radości zarówno pacjentowi jak i dentyście.

Każdy specjalista z reguły stosuje więcej niż jedno rozwiązanie. Wszystko po to, aby móc zapewnić idealny efekt terapeutyczny, a ten uzależniony jest m.in. od stanu jamy ustnej pacjenta. Zabieg poprzedzają konsultacje, w trakcie których oceniamy jest stan zdrowia pacjenta, m.in. analizowane są przebyte choroby. Cukrzyca, nowotwory, osteoporoza, nałogowe palenie tytoniu, parodontoza, w zasadzie wykluczają zabieg. Analizowane są także przyjmowane leki przez pacjenta. To zadanie dla zespołu specjalistów, w którym realizujący wszczepienie implantu zębowego jest ważnym, ale nie jedynym członkiem. 

Nie zawsze warunki kostne są odpowiednie, aby zaoferować pacjentowi implant. Specjalista zawsze oceni, czy mogą wystąpić np. problemy z osteointegracją. Jeśli istnieje takie niebezpieczeństwo, wówczas trzeba podejmować kroki zaradcze np. zastosować materiał kościozastępczy, wykorzystywać komórki macierzyste. To bardzo innowacyjne i kosztowne procedury. Przed wszczepieniem implantów pacjent musi przejść kompleksowe leczenie stomatologiczne, którego ceny nie sposób pominąć przy kalkulacji całościowej usługi.

Implant zębowy - ceny 

Ceny systemów implantów, wahają się od 1,9 tys. zł do nawet 4,5 tys. zł, chodzi o pojedynczą, tytanową śrubę. Cenę tę może nawet podwoić korona protetyczna, te najtańsze kosztują 500 – 600 zł. Trwałe, estetyczne, pełnoceramiczne korony na cyrkonie mogą kosztować nawet ośmiokrotnie tyle. To cena pojedynczego zestawu bez śrub gojących, łączników protetycznych, które też mogą być pozycją kosztową. Gdy problem rozwiązują jeden, dwa implanty - koszt leczenia jest mniejszy. Bywa jednak, że sytuacja wymaga zastosowania zdecydowanie większej liczby implantów.  

Cena jednego implantu (bez leczenia towarzyszącego), w zależności od wybranego systemu, warunków i metody wszczepienia (bez kosztów korony), to:

Lublin 1,5 - 3,2 tys. zł
Łódź 1,3 – 4,5 tys. zł
Szczecin 1,9 – 3,7 tys. zł
Warszawa 1,9 – 4,5 tys. zł
Wrocław 1,9 – 4,2 tys. zł