PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty: drogie ale opłacalne

11-07-2013, 00:01
Implanty: drogie ale opłacalne (fot. Fotolia/PTWP)
Implanty: drogie ale opłacalne (fot. Fotolia/PTWP)
Implanty stomatologiczne są atrakcyjną kosztowo metodą leczenia  i zdecydowanie poprawiają jakość życia pacjentów wynika z analizy porównawczej 14 badań. Raport opublikowano w International Journal of Oral & Maxillofacial Implanty.

Autorzy dokonali przeglądu 14 badań opublikowanych w latach 2000 i 2010, które poruszały tematykę kosztów i efektywności kosztowej stosowania implantów. Celem analizy było skonsolidowanie wniosków w jeden dokument, który mógłby służyć jako punkt odniesienia dla specjalistów i dla pacjentów. Wybierano badania, w których omówiono zastosowanie implantów dentystycznych lub protez vs. zachowane zęby stałe leczone uzupełnieniem lub protezą całkowitą lub częściową.

Naukowcy przeanalizowali łącznie przypadki 381 pacjentów, w 14 badaniach. Prześledzili ich historie na przestrzeni kilku lat, aby móc odpowiedzieć na pytanie o koszty długoterminowe i opłacalność metody leczenia. Zestawienie wielu badań pokazało, że implanty stomatologiczne oferują efektywną kosztowo alternatywę dla metod tradycyjnych.

Implanty to się opłaca

Implant to alternatywa dla tradycyjnych mostów, które wymagają oszlifowania własnych zębów oraz dla ruchomych protez, które nawet najlepiej i najstaranniej wykonane, nie są rozwiązaniem komfortowym dla pacjenta. Zastąpienie jednego zęba pojedynczym implantem okazuje się także opłacalną opcją leczenia w porównaniu z tradycyjnym zastosowaniem stałej protezy dentystycznej złożonej z trzech części. W przypadku całkowitego bezzębia leczenie implantologiczne pozwala na ustabilizowanie protez, a nawet zastąpienie ich uzupełnieniem na stale umocowanym do wszczepów. Przy zastąpieniu wielu zębów implantami stomatologicznymi (protezy stałe lub wymienne) wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi niż protez tradycyjnych (non-fixed), jednak w dłuższej perspektywie co potwierdziło się w większości badań - implanty stanowią opłacalną opcję leczenia.

Implanty dlaczego się opłaca?
Atrakcyjny wygląd: Kurczenie się szczęki spowodowane utratą całego zęba korony i korzenia może postarzyć twarz. Implanty stomatologiczne natomiast mogą zatrzymać ten proces. Takiego efektu nie zapewnia tradycyjna proteza lub most.
Zachowanie zębów naturalnych: W przypadku wykonywania tradycyjnego mostu protetycznego zęby sąsiadujące z luką są szlifowane, aby mogły służyć jako filary mostu. Stosowanie implantów stomatologicznych najczęściej nie wymaga modyfikowania zdrowych zębów.
Trwałe rozwiązanie: Implanty zębów nie mają luźnych części, które wymagają dodatkowej uwagi. Są stabilne i wygodne. Po ich założeniu nie ma potrzeby wykonywania poprawek. Zazwyczaj służą pacjentowi przez całe życie.
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   implantologia   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH