PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile zarobi dentysta rezydent

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: MZ/ŁS
10-02-2015, 08:43
Ile zarobi dentysta rezydent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wynagrodzenie lekarzy - rezydentów jest uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji. Ile wynosi?

Wynagrodzenie dentystów-rezydentów wynosi 3170 zł miesięcznie przez pierwsze dwa lata i 3460 zł, po dwóch latach. Nieco więcej zarobią rezydenci specjalizujący się w stomatologii dziecięcej, uznawanej przez resort zdrowia za dziedzinę priorytetową - 3600 zł przez pierwsze dwa lata, a po dwóch latach specjalizacji 3890 zł.

Czytaj również: Rezydentury dla dentystów na wiosnę: wzrost jest ale niewielki 

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że od 2010 r. wydatki na rezydentury systematycznie rosną. W 2015 r. zaplanowano je na poziomie 702,4 mln zł, na 2016 r. ok. 829,3 mln zł. Dla porównania w 2014 r. środki przewidziano w kwocie 643,6 mln zł.

- Rozmawiamy o bardzo poważnych środkach publicznych. Lekarz, który decyduje się na rozpoczęcie rezydentury, przypomnę - w całości finansowanej przez państwo - musi podejmować decyzje świadome - podkreśla Bartosz Arłukowicz.

W tej wypowiedzi kryje się odpowiedź na pytanie o możliwość zmiany specjalizacji. Szef MZ stoi na stanowisku, że jeśli lekarz będzie musiał zmienić specjalizację z powodów losowych, medycznych, będzie mógł to zrobić. MZ chce jednak zapobiegać sytuacjom, w których młodzi lekarze rozpoczynając rezydenturę, np. po dwóch, trzech, czterech latach zmieniali rezydenturę i rozpoczynali kolejną od nowa. To jego zdaniem, działo się w ostatnich latach zbyt często.

Przypomnijmy, 9 lutego MZ przyznało 73 miejsca rezydenckie dla lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1 - 31 marca 2015 r. 

W porównaniu do października 2014 r. miejsc rezydenckich jest o 9 więcej. Najwięcej rezydentur Ministerstwo Zdrowia przyznało na Mazowszu - 10 oraz w Zachodniopomorskiem i na Śląsku - po 8. 

Najwięcej rezydentur przyznano ze stomatologii dziecięcej - 13. Z ortodoncji i stomatologii zachowawczej z endodoncją - jest ich po 12.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH