• Dentysta to stosunkowo dobrze opłacany zawód np. w Luksemburgu, Irlandii, Danii i Szwecji, gdzie średnia oscyluje w granicach 66800 70000 euro rocznie.
  • W Hiszpanii stomatolodzy - specjaliści mogą zarobić do 150 tys. euro rocznie.
  • W USA średnie zarobki brutto dentystów to 110558 euro rocznie.

Ile dentysta zarobi w Europie i USA    

Z pewnością wielu przekonywano, aby poświęcili się stomatologii  ze względu na zarobki dentystów, ponieważ jest to jeden z najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Jest różnie, a o Polsce  pisaliśmy niejednokrotnie.

Średnie zarobki dentystów różnią się pomiędzy europejskimi krajami kilkukrotnie. To dobrze opłacany zawód np.  w Holandii, gdzie średnia zarobków wynosi 59372 euro rocznie. W Wielkiej Brytanii zarabia się nieco mniej średnio 57192 euro (w przeliczeniu). Dobre stawki można osiągnąć: w Luksemburgu, Irlandii, Danii i Szwecji, gdzie średnia oscyluje w granicach 66800 70000 euro brutto rocznie. W USA średnie zarobki brutto to 110558 euro rocznie.

Przegląd zarobków dentystów w Hiszpanii

Wielu polskich lekarzy dentystów myśli o pracy w Hiszpanii. Tam stawki - jak na polskie warunki – są dość atrakcyjne.

Ustalenie ile wynoszą zarobki stomatologów w Hiszpanii, nie jest takie proste, ponieważ zależą one od wielu czynników, a jednym z nich jest … źródło danych.

Według badania „Stan rynku pracy w Hiszpanii”, opublikowanego przez InfoJobs i ESADE, średnia pensja dentysty wynosi 43 775 euro brutto rocznie. Z tym, że osoby specjalizujące się w ortodoncji i implantologii zarabiają znacząco więcej, bo rocznie 64 808 euro brutto. Istnieją dane, które wskazują, że specjaliści mogą zarobić nawet do 150 tys. euro rocznie.

Według danych portalu Jobted, średnia pensja dentysty w Hiszpanii wynosi ok. 66 500 euro brutto rocznie, a według portalu Indeed jest to 72 345 euro.

Wreszcie, według badania przeprowadzonego przez Lenstore, dentysta w Hiszpanii zarabia ok. 79 843 euro rocznie.

Oczywiście wynagrodzenie dentysty zmienia się w zależności m.in. od: doświadczenia, miejsce pracy, rejonu Hiszpanii. Wynagrodzenie dentysty zmienia się również nie tylko w zależności od miasta, w którym świadczy pracę, ale także od okolicy, w której znajduje się jego klinika.

Dentysta, który dopiero co ukończył studia, nie pobiera takich samych opłat, jak ten, który ma wieloletnie doświadczenie, ponieważ ten pierwszy zwykle zarabia od 12 tys. do 25 tys. euro rocznie.

Dentysta, który ma własną lecznicę, zarobi więcej niż ten, który pracuje dla innych. Wynagrodzenie zależne jest oczywiście od reputacji kliniki, w której pracuje dentysta.

Bardzo ważnym czynnikiem jest to, czy dentysta ma specjalizację, czy nie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, stomatolog specjalizujący się w ortodoncji i implantologii zarobi znacznie więcej.