• Praca dentysty "na swoim" wiąże się z kosztem uruchomienia gabinetu stomatologicznego przekraczającym milion złotych
  • Opieranie stabilności finansowej tylko o kontrakt NFZ jest lekkomyślne
  • Zarobki dentystów rzędu 20 tys. zł miesięcznie pod pewnymi warunkami  

Ile zarabia lekarz dentysta?

Absolwenci trudnych studiów stomatologicznych mogą być pewni dwóch rzeczy: po pierwsze, że pracy im nie zabraknie (przynajmniej w dającej się przewidzieć perspektywie czasowej), po drugie - ich zarobki będą systematycznie rosły, czasami nawet do poziomu, kilkukrotnie przekraczającego średnią krajową.

Wprawdzie zaraz po dyplomie lekarze dentyści zarabiają żenująco mało (na poziomie płacy minimalnej), to jednak w ciągu pięciu lat odnotowują dynamiczny przyrost wynagrodzeń - do ok. 10 tys. zł miesięcznie. Dzięki tak szybkiemu wzrostowi wynagrodzeń przeganiają oni nawet absolwentów studiów technicznych (przez pierwsze trzy lata po dyplomie bezapelacyjnie najwyżej wynagradzanych pracowników) – wynika z danych Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA).

Zarobki dentystów a ryzyko prowadzenia gabinetu stomatologicznego 

Oczywiście to tylko mediana, na której rozkład z niechęcią wzruszą ramionami lekarze dentyści z trudem realizujący w covidowej rzeczywistości kontakt z NFZ. Nie w lepszej sytuacji byli, pracujący poza Funduszem, właściciele gabinetów stomatologicznych, którym z dnia na dzień spadły dochody o 60 – 80 proc. W tym samym czasie stawki najmu, leasingu urządzeń, raty kredytów, koszty utrzymania personelu nawet nie drgnęły, a ceny wielu materiałów, jak środków ochrony indywidualnej  – wzrosły niebagatelnie. Nie wszystkie i nie wszystkim straty pokrywały rządowe tarcze.

Wynagrodzenie lekarza dentysty pochodną nakładów 

Leczenie stomatologiczne w Polsce ma wymiar działalności biznesowej, w którą trzeba zainwestować niemałe środki. Praca na swoim wiąże się z kosztem rozpoczęcia działalności, liczonym już nie w setkach tysięcy a w milionach złotych.

Czy nie jest to nadmierna, nieuzasadniona rozrzutność? Stanowczo nie. Poziom polskiej stomatologii na rynku usług (poza świadczeniami NFZ) nie odbiega od standardów unijnych, w wielu przypadkach jest wyższy.

Tak obecnie cenione holistycznie podejście do pacjenta wymaga wyposażenia gabinetu stomatologicznego w urządzenia diagnostyczne, których cena zaczyna się od kilkuset tysięcy złotych. Koszt wdrożenia kompleksowej stomatologii cyfrowej to kolejne nakłady ocierające się o milion złotych. Cena nowoczesnych materiałów dla wielu pacjentów może być szokująco wysoka.

Zarobki dentysty a kosztowne kształcenie

Za specjalistyczne leczenie nie może wziąć się lekarz dentysta z pwz zaraz po studiach, fakt z reguły opłaconych z publicznych pieniędzy. Zaawansowane leczenie periodontologiczne, ortodontyczne wiąże się z uruchomieniem ścieżki specjalizacji, a miejsc specjalizacyjnych w stomatologii jest tyle co nic.

Odpowiedzialny lekarz dentysta, zanim zabierze się za wszczepianie implantów, musi skończyć cykl szkoleń. Wielu z nich cena bliższa jest setkom niż dziesiątkom tysięcy złotych. Mimo to lekarze dentyści są najbardziej aktywną grupą w ramach pozasystemowego kształcenia. 

Myliłby się ktoś, kto uważa, że wystarczy zainwestować, aby mieć pewną stopę zysku z rozpoczętej działalności leczniczej. Tak  nie jest. Prezentacja profesjonalnej oferty potencjalnym pacjentom to kolejne dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie.

Ile zarabia dentysta pracujący w sieciówkach

Czy trzeba pracować na swoim? Nie ma takiego wymogu, bo ciągle rosnąca sieć lecznic stomatologicznych przygotowuje dla chętnych bardzo atrakcyjne oferty zatrudnienia. Rzecz w tym, że oferty te oparte są z reguły na określonym procencie od przychodu. Oczywiście w przypadku takiego modelu zatrudnienia istnieje poważne ograniczenie. Lecznice sieciowe rozwijają się w dużych miastach. Lekarz dentysta musi się do nich przenieść lub codziennie dojeżdżać, jeśli odległość nie jest zaporą. 

Trzeba przyznać, że pracując w tzw. sieciówce można nie martwić się zbytnio o liczbę pacjentów. 

Zarobki dentystów w Polsce vs w innych krajach

Dużym plusem pracy lekarz dentysty jest stabilność zatrudnienia. Ten, kto chce pracować - znajdzie bez trudu pracę w Polsce, ale nie tylko, bo stomatologów potrzebuje niemal cała Europa. Oczywiście barierą może być język i specyficzne wymogi zagranicznego pracodawcy, ale nie są to zapory nie do pokonania. Pamiętać należy jednak i o tym, że nie wszędzie zarobki dentystów są wyższe niż w Polsce, wyjeżdżając na przykład do pracy w Portugalii można poczuć się mocno rozczarowanym proponowanym tam wynagrodzeniem.  

Ile zarabia lekarz dentysta w Polsce?

Przedstawiamy za Salary Expert jak wyglądają zarobki w Polsce lekarzy dentystów.

Początkujący lekarz dentysta (do 3 lat w zawodzie) zarabia średnio 132 106 zł a doświadczony fachowiec (ponad osiem lat w zawodzie) 242 391 zł.
Godzinowa stawka (średnia) to 93 zł.

Zarobki liczone jako mediana są nieco niższe - 190 483 zł a średnia godzinowa wynosi wówczas 92 zł.

W Hiszpanii, uznawanej przez lekarzy dentystów jako dobre miejsce do zarabiania, średnia roczna zarobków wynosi 77 788 EUR, średnia na godzinę 37 EUR. Początkujący dentysta zarabia 53 084 EUR a doświadczony 97 399 EUR.

Tymczasem w Niemczech średnie zarobki są dwukrotnie wyższe
134 681 EUR  średnia
92 030 EUR początkujący
168 859 EUR doświadczony
65 EUR godzinowa stawka 

Francja
106 143 EUR średnia
72 522 EUR początkujący
133 065 EUR doświadczony
51 EUR godzinowa stawka 

Bułgaria
38 931 EUR średnia
27 104 EUR początkujący
49 733 EUR doświadczony
18 EUR godzinowa stawka 

Węgry
47 880  EUR średnia
32 777 EUR początkujący
60 140 EUR doświadczony
23 EUR godzinowa stawka