PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile zarabia lekarz dentysta?

Autor: miro • Źródło: ms
03-08-2021, 08:07
Ile zarabia lekarz dentysta? Zarobki lekarzy dentystów (fot. shutterstock)
Jak wiadomo są prawdy, półprawdy i statystyka. GUS wyliczył jaki odsetek lekarzy dentystów zarabia ponad 2,5 razy więcej niż średnia krajowa, a ilu z nich zaledwie połowę tej średniej. W porównaniu z innymi zawodami z sektora ochrony zdrowia, osoby wykonujące zawód lekarza dentysty  nie mają szczególnego powodu do satysfakcji.
  •  Zaskakująco duży odsetek lekarzy dentystów (według GUS) zarabia co najwyżej połowę średniej krajowej.
  •  Wśród najlepiej zarabiających (ponad 2,5-krotność średniej krajowej jest zaledwie 4,3 proc. stomatologów (24 proc. lekarzy).

Co piąty dentysta zarabia połowę średniej krajowej?

Zestawienia GUS dają dość nieoczekiwany obraz sytuacji. Otóż okazuje się, że mniej więcej co piąty dentysta zarabia połowę średniej krajowej. Wśród lekarzy ten odsetek wynosi zaledwie 1,2 proc., wśród pielęgniarek tylko 0,5 proc. Stosunkowo niewielu w tym przedziale znajduje się diagnostów laboratoryjnych (3,1 proc.), farmaceutów 4,9 proc., a ratowników medycznych … nie ma wcale.

Już tak wyraźnych dysproporcji nie ma jeśli chodzi o przedział pomiędzy 50 a 75 proc. średniej krajowej (odpowiednio 12,6 proc. oraz 8,5 proc. - lekarze).

Co piąty dentysta zarabia nie więcej niż średnia krajowa?

Odwrócenie proporcji następuje wraz z przedziałem 75 – 100 proc. średniej. W tym obszarze dominują stomatolodzy (odpowiednio 23,2 proc. wobec 5,4 proc. - lekarze).  

Niestety lekarzy dentystów zarabiających stosunkowo dużo pieniędzy (ponad 12,5 tys. zł) jest zaledwie 4,3 proc. (lekarzy aż 24 proc.).

Oczywiście dane te, jak to dane GUS, zbierane są z pewnym opóźnieniem czasowym (w 2020 r. opublikowano zestawienie dotyczące 2018 r.), ale trudno przypuszczać, że od tego czasu dokonała się rewolucja w prezentowanych grupach odsetkowych.

Uprzedzając pytania informujemy,  że GUS brał pod uwagę zarobki zarówno w publicznych, jak i prywatnych podmiotach leczniczych. Z tym jednak, że uchwycenie wysokości zarobków lekarzy dentystów, którzy prowadząc indywidualną praktykę stomatologiczną , rozliczają się z fiskusem np. przy pomocy karty podatkowej, nie jest sprawą łatwą. W efekcie w obrazie zarobków tej grupy zawodowej występować mogą istotne odstępstwa od rzeczywistości. W przypadku lekarzy całościowe dochody są bardziej uchwytne dla GUS, gdyż tam indywidualne praktyki lekarskie nie są tak powszechne. Zatem - jak wiadomo - są prawdy, półprawdy i statystyka. 

Uwaga: dane z 2018  tak więc stawki mogą być niższe od aktualnej pensji minimalnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH