PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile na leczenie stomatologiczne wydają Polacy z własnej kieszeni

Autor: miro • Źródło: GUS/infoDENT24.pl
30-09-2022, 10:49
Ile na leczenie stomatologiczne wydają Polacy z własnej kieszeni Nakłady na leczenie stomatologiczne na NFZ są zbyt niskie Fot. AdobeStock
Łączne wydatki gospodarstw domowych na ochronę zdrowia wyniosły w 2020 r. 29,7 mld zł – podał GUS. Minimum co trzecia złotówka z tej kwoty przeznaczana jest na leczenie stomatologiczne.
  • Polacy na leczenie stomatologiczne wydają rocznie z własnej kieszeni od 10 do 12 mld zł
  • Według statystyk OECD Polacy przeznaczają na usługi stomatologiczne znacznie mniej, bo 16 zł z każdych 100 zł - wydatkowanych na leczenie poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym
  • 62 proc. leczonych stomatologicznie odczuwa wyraźny wzrost cen usług u lekarza dentysty

Dość zgrubne szacunki podają, że na leczenie stomatologiczne Polacy wydają rocznie od 10 do 12 mld zł. Przy takim założeniu można oszacować, że minimum co trzecią złotówkę, przeznaczaną na leczenie z własnej kieszeni - pacjenci zostawiają u dentysty. Co z resztą? Okazuje się, że połowa pieniędzy wydatkowanych przez Polaków na leczenie trafia do producentów i dystrybutorów środków farmakologicznych. Pozostała część środków zasila prywatną część ochrony zdrowia inną niż stomatologia.

Stomatologia opłacana z kieszeni pacjenta  

Według statystyk OECD Polacy wydają na leczenie stomatologiczne z własnej kieszeni znacznie mniej, bo 16 zł z każdych 100 zł - przeznaczonych na leczenie poza powszechnym  ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie jest to dużo, jeśli weźmie się pod uwagę taką statystkę opisującą sytuacje w innych państwach UE. Na 24 występujące w rankingu państwa Polska zajmuje odległe 16 miejsce.

Stosunkowo najwięcej na opiekę stomatologiczną, poza zasadniczym systemem ubezpieczeniowym, wydają Hiszpanie - 36 proc. (ze wszystkich środków przeznaczanych na leczenie z własnej kieszeni), a także Norwegowie i Duńczycy po 31 proc. oraz Estończycy 30 proc.

Na drugim końcu tej listy znajdują się: Węgry 9 proc., Słowacja 8 proc. i Słowenia 6 proc.

Odczuwany wzrost kosztów leczenia stomatologicznego

Pacjenci, korzystający z prywatnych usług medycznych, opłacanych na miejscu (fee-for-service – FFS) - odczuwają wzrost cen. Stomatologia to obszar, w którym wzrost średnich kwot wydawanych na leczenie w 2021 r. (w ramach opłat FFS) był najbardziej odczuwalny. Wskaźnik ogłoszony przez PMR wyniósł w tym przypadku 62 proc.

Nie oznacza to oczywiście tak duży wzrost cen w branży stomatologicznej. 62 proc. wskazuje, że taki właśnie odsetek ankietowanych raportowało, iż średnia kwota wydawana przez nich na jedną wizytę u dentysty wzrosła. Drugie miejsce pod tym względem przypadło świadczeniom rehabilitacyjnym (59 proc.), a trzecie - konsultacjom internisty (44 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH