• Cena za wyrwanie zęba zależy głównie od stopnia skomplikowania procedury
  • Różnice w cenach usunięcia zęba nie są znaczące w zależności od regionu kraju
  • Najdroższą procedurą jest usunięcie zęba zatrzymanego 

Ile kosztuje wyrwanie usunięcie zęba u? 

Za usunięcie zęba w znieczuleniu miejscowym (przypadek tzw. łatwy) zapłacić trzeba z reguły od 200 do 400 zł. Cena uzależniona jest w pierwszej kolejności od stopnia skomplikowania procedury, ale także – chociaż w mniejszym stopniu – od lokalizacji gabinetu.

Cena ekstrakcji może wzrosnąć nawet o 100 proc. w stosunku do kwoty bazowej, o ile okaże się, że liczba korzeni i ich usytuowanie jest szczególnym wyzwaniem dla lekarza dentysty. Przy czym w tych najbardziej skomplikowanych przypadkach konieczne będzie wykonanie rtg zęba, co oczywiście podraża całą procedurę o 30 – 40 zł.

Procedura drożeje, gdy sytuacja wymaga nacięcia dziąsła, aby odsłonić korzeń. W niektórych przypadkach używa się wiertła, w celu rozdzielenia kilku połączonych korzeni. 

Pacjenci wytrzymali na ból mogą kwotę za ekstrakcję obniżyć od 10 do 15 proc., o ile zrezygnują ze znieczulenia miejscowego. Nie każdy jednak lekarz dentysta zdecyduje się na ekstrakcję w takich okolicznościach nawet wówczas, gdy pacjent twierdzi, że „da radę”.

Wyrwanie zęba zatrzymanego

Oczywiście odrębną kategorią z zakresu chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba tzw. zatrzymanego. W takich przypadkach cennik świadczenia zaczyna się od 500 zł a skończyć się może nawet na 1 tys. zł. Warto zawczasu dopytać czy w cenę wkalkulowane jest późniejsze zdjęcie szwów, bo jeśli nie - to podczas kolejnej wizyty w gabinecie stomatologicznym trzeba być przygotowanym na wydanie jeszcze 60 -  100 zł.

Ceny usunięcia zęba w zależności od regionu  

Różnice w cenach ekstrakcji zębów nie są znaczące, w zależności od województwa, chociaż w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu są one z reguły wyższe niż w niż w Białymstoku, Bydgoszczy, czy Katowicach. Poza tym w mniejszych aglomeracjach płaci się zazwyczaj nieco mniej. Nie jest to jednak regułą, gdyż wszystko zależy od liczby konkurujących ze sobą gabinetów stomatologicznych operujących na obszarze jednej gminy czy powiatu.

Jak kształtują się ceny ekstrakcji zębów (przypadki proste) w uzależnieniu od miasta wojewódzkiego - ilustruje tabela, powstała na podstawie 160 cenników gabinetów stomatologicznych.