PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile kosztuje promocja zdrowia jamy ustnej?

05-07-2013, 00:02
Nie będziemy trzymali czytelników z odpowiedzią do ostatniego akapitu tekstu. Promocja profilaktyki i zdrowia jamy ustnej kosztuje dokładnie 19 247 484 zł. O ile oczywiście za przykład weźmiemy największy projekt tego typu, który obecnie rozwija się w kraju - Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców.

- na materiałach promocyjno informacyjnych umieszczonych na stronie internetowej,

- na materiałach prasowych,

- na materiałach używanych podczas 145 konferencji realizowanych w Polsce (średnia liczba  50-100 osób w tym lekarze, pielęgniarki, nauczyciele),

- na pastach i szczoteczkach w liczbie  300 tys. sztuk dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-5 lat dystrybuowanych na terenie całego kraju.

Jeden cel choć małe środki

Rozmach projektu jest nieosiągalny dla pojedynczego stomatologa. Nikt nie miałby, ani czasu, ani pieniędzy, na tak duże przedsięwzięcie. Kwota prawie 20 mln zł (będą wydane w cztery lata) robi wrażenie. Szczególnie jeżeli porównamy ją chociażby z budżetem autorów Programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki próchnicy zębów u dzieci i młodzieży od 7 do 18 roku życia z terenu gminy Rudna na lata 2013-2015. Na jego realizację, lokalny samorząd przewiduje przeznaczyć 165 tys. zł (55 tys. zł rocznie). Trochę więcej na ten cel przeznaczył prezydent Łodzi. Czteroletni Miejski Program Profilaktyki Próchnicy dla Dzieci i Młodzieży do 18. roku życia wyceniono na 900 tys. zł.

Środki finansowe licznych fundacji (Fundacja Wiewiórki Julii czy Pro Human) walczących o zdrowe zęby - przede wszystkim najmłodszych, są również nieporównywalne do funduszy z Swiss Contribution.

Na szczęście, cel autorów wszystkich projektów z zakresu zdrowia jamy ustnej, w tym dentystów jest spójny i nie ma mowy o żadnej konkurencji. Wypada tylko trzymać kciuki za sukces.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   promocja zdrowia jamy ustnej   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH