• Ile kosztuje piękny uśmiech? Licówki to najszybszy sposób na uzyskanie olśniewającego uśmiechu, ale nietani
  • Licówki są jak tatuaże - trudno się je usuwa. Trwałość licówek zaczyna się od dwóch i sięga piętnastu lat
  • Pacjenci z reguły płacą za zestaw licówek 40 - 50 tys. zł, ale mogą kosztować nawet 90 tys. zł

Do ceny licówek doliczyć trzeba koszt leczenia przygotowawczego, a te polega na uporaniu się z próchnicą, kamieniem nazębnym, chorobami przyzębia. Przy dużych wadach zgryzu niezbędne może być uprzednie leczenie ortodontyczne. Często wskazanym zabiegiem przed licówkami jest wybielanie. To oczywiste, bo celem metamorfozy jest uzyskanie powalającego efektu, a ten kojarzy się ze śnieżnobiałym uśmiechem. Dlatego nie zawsze jest tak, że z nowym garniturem zębów pacjent wyjdzie z gabinetu stomatologicznego po trzech, czterech wizytach.

1. Czy licówki są na stałe?

Po założeniu licówek nie można z nich zrezygnować: jest to zabieg w zasadzie nieodwracalny. To jak zrobienie tatuażu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że pod licówki zęby muszą być nieco spiłowane, aby były właściwie dopasowane. 

2. Jaka jest trwałość licówek? 

Istnieją w zasadzie trzy rodzaje licówek: licówki porcelanowe, kompozytowe i akrylowe. Licówki porcelanowe są wykonane oczywiście z porcelany, licówki kompozytowe - z różnych żywic. Licówki porcelanowe wytrzymują od 10 do 15 lat, a licówki kompozytowe od 5 do 7 lat. Poza tym noszenie tych drugich wiąże się z większym wysiłkiem związanym z utrzymaniem należytej higieny.

To oczywiste, że w tej sytuacji licówki kompozytowe są zdecydowane tańsze niż licówki porcelanowe.

Są także licówki akrylowe, wykonane z polimeru akrylu - mniej estetyczne od porcelanowych i kompozytowych. Wyglądają mało naturalnie, do tego nie są trwałym rozwiązaniem. Dlatego stosuje się głównie jako licówki zastępcze, tymczasowe przed założeniem licówki ostatecznej. Ich trwałość to dwa lata. 

3. Kto jest dobrym kandydatem do licówek?

Są pacjenci, u których zęby już się nie wybielają, szybko podlegają odbarwieniu, bywają starte a szkliwo - pełne mikrouszkodzeń. W takich przypadkach licówka jest dobrą opcją.

Wiele ludzi jednak uzyskać może uśmiech swoich marzeń po prostu dzięki wybielaniu i zabiegom z zakresu ortodoncji.

Przeciwskazaniem jest bruksizm. Zgrzytanie zębami uzbrojonymi w licówki porcelanowe (twardsze od zębów naturalnych) może doprowadzić do pogorszenia już i tak zniszczonych zębów własnych. 

4. Ile licówek trzeba założyć?

Niektórym ludziom wystarczą zaledwie cztery licówki z przodu, podczas gdy inni mogą potrzebować ich pełnego zestawu. Zazwyczaj wykonuje się licówki, które widać w trakcie uśmiechu, ich liczba waha się od ośmiu do dziesięciu w szczęce.

Jednak decyzja co zrobić z żuchwą - jest nieco bardziej skomplikowana. W niektórych przypadkach dolne zęby wymagają tylko wyprostowania i wybielenia, aby dopasować je do zmian na górze. W innych przypadkach jednak te zabiegi nie wystarczą, dlatego bywa, że musi pojawić się komplet dolnych i górnych licówek.

5. Ile zębów trzeba usunąć?

Wszystko zależy od zęba, na który nakłada się licówkę. Są przypadki, w których można wykonać licówki z prawie zerową modyfikacja korony. O ile zęby są przemieszczone i obciążone próchnicą - to oczywiście wymagana jest większa ingerencja.

6. Czy licówki osłabiają zęby?

Po przyklejeniu licówki do zęba, jest on tak samo mocny, jak przed nałożeniem licówki. Sama porcelana jest bardzo mocna. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie wzmacnia zęby, gdy szkliwo jest zniszczone lub niewystarczająco twarde.

7. Czy licówki robią wrażenie tandetnych zębów?

Niestety, bywa tak, że stosuje się licówki, które nie prezentują się dobrze i to od razu widać. Ważne jest, aby upewnić się, że dentysta nie wykonuje licówek od święta. Dobrze zatem nawiązać współpracę z kimś, kto codziennie realizuje tego typu zabiegi. Istnieje ogromna różnica między robieniem licówki raz w tygodniu lub raz w miesiącu a wykonywaniem takich świadczeń codziennie. Gorzej prezentują się licówki akrylowe.

8. Czy licówki mogą się odkleić?

To dość rzadkie przypadki. Licówka może zostać uszkodzona w takich samych przypadkach jak to się dzieje z zębami naturalnymi. Ani zęby, ani licówki nie są niezniszczalne.

9. Jak dbać o licówki?

W zasadzie czynności są takie same jak w przypadku zębów naturalnych. Szczotkowanie, nitkowanie, regularne czyszczenie, wszystko to ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania licówek w dobrym stanie. Ważne jest dbanie o zdrowe dziąsła i ochrona zębów przed procesami próchnicowymi.

10. Ile zazwyczaj kosztują licówki?

Licówki to inwestycja. W Polsce ich ceny wahają się m.in. w zależności od materiału (porcelanowe, kompozytowe, akrylowe) od 500 zł do nawet 4 tys. zł.

Zwykle wykonuje się od 12 do 22 licówek na zęby, które odsłaniane są podczas mowy i szerokiego uśmiechu.

Licówki z porcelany: trwałość ok. 10 - 15 lat.
Koszt to ok. 2000 – 4000 zł za ząb. 

Licówki kompozytowe: trwałość ok. 2-7 lat.
Koszt to ok. ok. 1100 – 2800 zł za ząb.

Licówki akrylowe: trwałość ok. 2 lata.
Koszt to 500 - 900 zł za ząb.

Łatwo obliczyć, że przy najbardziej rozbudowanej wersji, złożonej z 22 licówek, koszt ich założenia może dojść do 80 – 90 tys. zł. To najbardziej ekstremalne rozwiązanie. Wielu Polaków przeznacza na ten cel niedużo mniej, bo od 40 tys. do 50 tys. zł.

Cena zależy przede wszystkim od materiału, z którego zrobione są licówki Więcej zapłacić trzeba w dużych miastach i tam gdzie proces zakładania licówek realizowany jest przez wykwalifikowanych specjalistów z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu. Tak zwana okazja może ostatecznie przynieść więcej problemów niż korzyści.

Amerykanie mają gorzej. Według Consumer Guide to Dentistry w USA licówki mogą kosztować od 925 do 2500 USD za ząb. O ile pacjent wybiera naprawdę dobrą lecznicę - zapłaci od 2200 do nawet 4500 USD za ząb.